Strona główna » Prawo rodzinnne » Kancelaria ds. alimentów w Warszawie

Kancelaria ds. alimentów w Warszawie

Kancelaria ds. alimentów w Warszawie

Kancelaria ds. alimentów w Warszawie zajmuje się zarówno dochodzeniem alimentów przed sądami, jak i przygotowaniem alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich są umowy alimentacyjne, w tym zawierające oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji. Warte uwagi są także zawierane w oparciu o przepisy k.c. umowy o funkcji alimentacyjnej.

Spis treści:
Jakie cechy ma umowa alimentacyjna?
Prymat k.r.o.
Co powinno się znaleźć w umowie?
Określenie zobowiązań i uprawnień
Prostsza droga do zaspokojenia roszczeń
Alternatywna ścieżka
Wiedza kształtująca umowę

Czym charakteryzuje się umowa dotycząca alimentów przygotowana przez kancelarię w Warszawie?

Dla mnie jako adwokata prowadzącego kancelarię w Warszawie zajmującą się alimentami jasne jest, że źródłem stosunku alimentacyjnego mogą być jedynie przepisy ustawy. Odmienne jest to niż np. w prawie umów czy prawie spółek, gdzie strony nie mogą za pomocą zgodnych oświadczeń woli wykreować stosunku alimentacyjnego. Ich autonomia jest ograniczona. W mojej Kancelarii zajmuję się wszelkimi sprawami z zakresu prawa rodzinnego, a także z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, prawa spadkowego czy prawa karnego, zachowując indywidualne podejście i pełen profesjonalizm. W codziennej pracy stawiam na najwyższą jakość świadczonych usług oraz skuteczność proponowanych rozwiązań. Dbam o najwyższe dobro każdego klienta, zapewniając współpracę na zasadach uczciwości i partnerstwa.

Wiążące regulacje

Krąg osób, które są uprawnione lub zobowiązane do alimentacji, określa expressis verbis k.r.o. (art. 128 i n.). Kodeks definiuje także przesłanki, które warunkują powstanie obowiązku i uprawnienia do alimentów w konkretnych sytuacjach. Przepisy k.r.o. mają charakter tzw. norm imperatywnych (łac. ius cogens), co oznacza, że ich stosowanie nie może być wyłączone ani ograniczone mocą oświadczeń woli stron danego stosunku prawnego.

Czego dotyczy umowa alimentacyjna?

Obowiązek alimentacyjny sam w sobie powstaje jedynie w przypadkach określonych prawem, co nie stoi na przeszkodzie zawarciu umowy alimentacyjnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że taka umowa może obejmować jedynie już skonkretyzowany stosunek alimentacyjny. Ewentualne wątpliwości rozwiewa art. 138 k.r.o., pozwalający na żądanie zmiany, m.in. umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Ojciec z córką

Ustalenie kształtu praw i obowiązków

Aby przygotowanie i zawarcie interesującej nas umowy było celowe i odniosło oczekiwany skutek prawny, powinny być spełnione przesłanki prowadzące do konkretyzacji stosunku alimentacyjnego oraz przewidziane w k.r.o.. Z jednej strony chodzi o istnienie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej – zdolności zarobkowej i majątkowej osoby do alimentacji zobowiązanej (art. 135 § 1 k.r.o.). Gdy te przesłanki są spełnione, można zredagować umowę, której postanowienia będą ustalać wysokość świadczenia alimentacyjnego (zwykle w pieniądzu), miejsce wykonania go oraz termin zapłaty umówionej sumy. Dużym atutem dobrze sporządzonej umowy jest klauzula waloryzacyjna, pozwalająca na stały wzrost wysokości rat alimentacyjnych, np. w oparciu o wskaźnik inflacji. Dzięki temu nie ma potrzeby występowania do sądu.

Ułatwienie dochodzenia należności

Z praktycznego punktu widzenia korzystne dla uprawnionego jest nadanie umowie formy aktu notarialnego, w którym druga strona poddaje się egzekucji (art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.). Jeśli świadczenia nie będą spełniane dobrowolnie, wierzyciel alimentacyjny ma już w ręku tytuł egzekucyjny. Sąd może jednak oddalić wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, jeżeli treść aktu notarialnego i oświadczenia o poddaniu się egzekucji wskazuje jasno, że oświadczenie to złożono w celu obejścia prawa. Jako adwokat zapewniam wsparcie na każdym etapie procesu – od przygotowania pozwu lub wniosku, aż po reprezentację w Sądzie na etapie egzekucji orzeczeń. Moje wieloletnie doświadczenie pozwala mi także na skuteczne negocjacje z drugą stroną oraz zawieranie ugód alimentacyjnych.

Przygotowanie przez kancelarię w Warszawie umowy o funkcji podobnej do alimentów

Oprócz umów alimentacyjnych sensu stricto, w mojej kancelarii adwokackiej ds. alimentów w Warszawie zajmuję się także kontraktami cywilnymi o podobnej funkcji gospodarczej, choć formalnie mającymi inny charakter. Funkcję alimentacyjną mogą pełnić rozmaite umowy, w tym znane od wieków i powszechnie występujące w obrocie prawnym umowy nazwane, takie jak umowa darowizny (art. 897 k.c.), umowa dożywocia (art. 908 i n. k.c.), umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej (pactum in favorem tertii z art. 393 k.c.) czy poręczenie (art. 876 k.c.). Funkcję alimentacyjną może też pełnić zdefiniowana w art. 301 k.c. służebność mieszkania lub inne ograniczone prawa rzeczowe.

Przepisy w ręku eksperta

Obowiązki wynikające z umów o funkcji alimentacyjnej nie są objęte unormowaniami k.r.o. i k.p.c. dotyczącymi alimentów. Świadczenia należne w oparciu o te umowy są regulowane w k.c., a ich zabezpieczenie i dochodzenie przed sądem opierają się na ogólnych przepisach k.p.c. Zasada swobody umów, wysłowiona w art. 3531 k.c., połączona z moją profesjonalną wiedzą i doświadczeniem, pozwala na optymalne ukształtowanie klauzul każdej z tych umów, realizując cel ochrony interesów klienta.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523