Strona główna » Prawo spadkowe » Podział spadku w Warszawie

Podział spadku w Warszawie

Podział spadku w Warszawie

Podział spadku w Warszawie to wg. sprawozdzań Ministerstwa Sprawiedliwości (https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/488/dane-statystyczne) rodzaj sprawy niezmiennie pojawiający się w warszawskich statystykach sądowych każdego roku. Jest to bowiem zakończenie wspólności majątkowej powstającej wraz otwarciem spadku. Zastosowanie tutaj mają przepisy Kodeksu Cywilnego, a decyzja o dokonaniu podziału spadku wynikać może z umowy albo na mocy orzeczenia sądu. W każdym z tych przypadków Sąd powinien przeprowadzić gruntowną analizę sytuacji prawnej i faktycznej.

Spis treści:
Co warto wiedzieć?
Majątek spadkowy, scheda i wspólność
Jak można tego dokonać?
Nieruchomość lub przedsiębiorstwo
W Sądzie
Obowiązek zaliczenia darowizn na schedę spadkową

Podział spadku w Warszawie – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim, mimo iż poszukiwanie informacji nt. “podziału spadku w Warszawie” jest bardzo częste, to samo określenie “podział spadku” nie jest fachowym określeniem i obsługa spraw spadkowych w Warszawie nie różni się od innych tego typu spraw w Polsce. W Kodeksie Cywilnym, występuje określenie “dział spadku” i nie ma znaczenia, czy chodzi o Warszawę, Łódź czy jakiekolwiek inne miejsce w Polsce. Nie ma także znaczenia, czy chodzi o testament, sukcesję firmy, zarząd sukcesyjny, itd. Prowadzę sprawy spadkowe od wielu lat z zachowaniem indywidualnego podejścia. Tylko w ten sposób bowiem mogę określić niuanse konkretnej sprawy i wypracować najkorzystniejszą strategię działania. Zatem, mimo iż przepisy są uniwersalne, analizuję każdy przypadek indywidualnie i dostarczam niezmiennie w 100% skuteczne wsparcie prawne w zakresie spraw spadkowych i nie tylko. W mojej kancelarii prowadzę również sprawy z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa karnego czy prawa cywilnego.

Majątek spadkowy, scheda i wspólność

Gdy do dziedziczenia powołanych jest więcej niż jedna osoba, między spadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego (art. 1035 k.c.). Pojawia się ona automatycznie i nie wymaga niczyjego działania — przez prawników tego typu sytuacje określa się mianem “ex lege” (łac. według prawa). Wspólność ta obejmuje zarówno prawa, jak i obowiązki spadkowe i utrzymuje się aż spadek nie zostanie podzielony. I już do tego często wymagane jest wsparcie adwokata spadkowego. Po prostu, większość z nas ma styczność ze sprawą spadkową najwyżej kilka razy w życiu. Całość komplikuje też fakt, że wspólność majątku spadkowego (tzw. schedy) ma szczególny charakter. Łączy bowiem cechy współwłasności łącznej, ale też współwłasności w częściach ułamkowych. Zatem podział majątku spadkowego nie jest trywialny i należy go przeprowadzić z uwzględnieniem różnych aspektów. Na przykład krąg osób, między którymi zachodzi wspólność spadkowa, może zmieniać się w czasie, np. przez odrzucenie spadku lub uznania jednego lub wielu spadkobierców niegodnych dziedziczenia. Dział spadku nie jest też tym samym, co zniesienie współwłasności, mimo iż stosuje się tutaj regulacje dotyczące współwłasności (art. 1035 k.c.). Jest tak, ponieważ wspólność między spadkobiercami obejmuje całość praw, które tworzą spadek, a zatem nie tylko prawo własności, lecz także prawa obligacyjne i inne niż własność prawa rzeczowe, np. użytkowanie i służebności. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jestem w stanie wszystkie te aspekty uwzględnić, a następnie zapewnić skuteczną i korzystną obsługę każdej sprawy spadkowej. Prowadzę sprawy spadkowe w Warszawie, ale także w innych miejscach. Wśród moich klientów są też osoby już nie mieszkające albo nigdy nie mieszkające w Polsce.

W jaki sposób przeprowadzić podział spadku w Warszawie?

Podział spadku w Warszawie czy w innym mieście Polski można przeprowadzić na różne sposoby. Pierwsza z dwóch możliwości to umowa między wszystkimi spadkobiercami. Tutaj moja Kancelaria oferuje pełne przygotowanie takiej umowy, konsultacje ze wszystkim spadkobiercami, a także zorganizowanie zawarcia umowy w sposób skuteczny prawnie. Drugi wariant polega na przekazaniu przygotowanej przeze mnie sprawy w imieniu jednego lub wielu spadkobierców do Sądu. Moment dokonania działu spadku następuje z datą uprawomocnienia się sądowego postanowienia o dziale spadku albo w chwili skutecznego zawarcia umowy o dział całego spadku. W tym zakresie powiadamiam moich klientów o niezbędnych działaniach i kolejnych wydarzeniach. Zapewniam po prostu kompleksową obsługę działu spadku w imieniu moich klientów.

Pieniądze

Nieruchomość lub przedsiębiorstwo w spadku

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy w zakres spadku wchodzi jakakolwiek nieruchomość, umowę o dział należy zawrzeć w formie aktu notarialnego (art. 1037 § 2 k.c.). Natomiast, gdy w zakres spadku wchodzi przedsiębiorstwo, notariusz jest potrzebny jedynie do poświadczenia podpisów w umowie (art. 1037 § 3 k.c.). W obu przypadkach przygotowuję odpowiednie dokumenty i uczestniczę, na życzenie klientów, w poszczególnych czynnościach.

W Sądzie

Dział spadku prowadzony przez Sąd powinien obejmować cały spadek. Możliwość działu ograniczonego jest dopuszczalna jedynie tylko, gdy zachodzą ważne powody (art. 1038 §1, §3 k.c.), np. gdy składnikiem spadku jest przedsiębiorstwo. Dział umowny zapewnia większą elastyczność, bowiem zainteresowani mogą ograniczyć go do części spadku. Jako adwokat zajmujący się sprawami spadkowymi jestem w stanie pomóc na każdym etapie postępowania – od przygotowania i złożenia pozwu lub wniosku, aż po reprezentację klienta na etapie egzekucji orzeczeń sądu.

Na czym polega zaliczenie darowizn na schedę spadkową?

Gdy zachodzi dziedziczenie ustawowe, a dział spadku następuje między zstępnymi zmarłego bądź między tymi zstępnymi a owdowiałym małżonkiem, spadkobiercy ci mają obowiązek zaliczenia na swoją schedę spadkową darowizn, które otrzymali od spadkodawcy (art. 1039 § 1 k.c.). Spadkodawca ma możliwość nałożenia obowiązku zaliczenia darowizn również na spadkobierców ustawowych innych niż wymienieni (art. 1039 § 2 k.c.). Darowizny można dokonać ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Takie zwolnienie może wynikać albo z wyraźnego oświadczenia spadkodawcy albo z okoliczności danej sprawy. Ciężar udowodnienia, że zwolnienie miało miejsce, spoczywa na tym, kto wywodzi z tego skutki prawne (por. art. 6 k.c.). Ta regulacja dotyczy także zapisów windykacyjnych, jednak do ich dokonania niezbędny jest ważny testament w formie aktu notarialnego (art. 981 § 1 k.c.). Z obowiązku zaliczenia zwolnione są ex lege drobne darowizny, przyjęte zwyczajowo w danych stosunkach, np. niezbyt kosztowne prezenty urodzinowe czy świąteczne (art. 1039 § 3 k.c.).

Jeśli wartość darowizny, która podlega zaliczeniu, jest wyższa niż wartość schedy spadkowej, dziedzic nie ma obowiązku zwracania różnicy. Mówi o tym wyraźnie art. 1040 k.c., postanawiając jednocześnie, że w takiej sytuacji przy dziale spadku nie należy uwzględniać ani darowizny, ani spadkobiercy.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523