Kancelaria prawa rodzinnego w Warszawie to miejsce, które możesz odwiedzić w przypadku jakichkolwiek pytań, niejasności czy spraw związanych z szeroko pojętym prawem rodzinnym. W tym miejscu możesz jednocześnie zastanawiać się, co tak naprawdę wchodzi w jego zakres? W istocie, jest to dość obszerne zagadnienie, któremu przyjrzymy się nieco szerzej w tym artykule.
Spis treści:
Definicje
Czym jest?
Podstawowe pojęcia
Kiedy przyda się pomoc prawnika?
Praktyczne zagadnienia
Przykład sprawy
Pojęcia, z jakimi kancelaria prawa rodzinnego w Warszawie zderza się na co dzień
Kancelaria prawa rodzinnego w Warszawie to miejsce, gdzie możesz liczyć na profesjonalną pomoc prawną. Jednak, żeby lepiej zrozumieć to zagadnienie warto, abyśmy nieco szerzej przeanalizowali tytułowy obszar praktyki. Skupimy się m.in. na podstawowych definicjach, ale też konkretnych przykładach, z jakimi możesz spotkać się na co dzień.
Czym jest prawo rodzinne?
Prawo rodzinne w istocie stanowi jeden z działów prawa cywilnego. Odnosi się do szeroko pojętych norm prawnych, które regulują zarówno osobiste, jak i majątkowe stosunki wynikające głównie z małżeństwa czy istnienia pokrewieństwa lub powinowactwa. Patrząc na to zagadnienie nieco szerzej, możemy powiedzieć, że prawo rodzinne definiuje pewne zasady, które są wytycznymi dla pozostałych przepisów. Przede wszystkim musimy wspomnieć tu o zasadzie dobra dziecka, która jasno określa jego prawa, a także to, co należy robić, aby zapewnić mu satysfakcjonujące warunki rozwoju i bytowania. Poza tym możemy wskazać na zasadę ochrony rodziny. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu na myśli szeroko pojęte dobro rodziny, w tym jej nienaruszalność, również podczas rozwiązywania ewentualnych sporów na gruncie prawa rodzinnego. Kolejna zasada odnosi się do uniezależnienia rodzinnych stosunków od obcych stosunków majątkowych. Tutaj z kolei powinniśmy przytoczyć pojęcie nierozerwalności więzów rodzinnych między rodzicami, a także między rodzicami oraz ich dziećmi. Jak widzisz, prawo rodzinne to zagadnienie opisujące szeroko pojęte dbanie o rodzinę, która często jest określana jako najdoskonalsza komórka budująca więzi. W tym momencie możesz jednak zastanawiać się, gdzie określone są wszelkiego rodzaju normy, prawa czy obowiązki, które mają związek ze wspomnianymi dotychczas zasadami. Innymi słowy, jakie są źródła prawa rodzinnego? Otóż podstawowym aktem prawnym jest kodeks rodzinny i opiekuńczy. Poza nim możemy wyróżnić konstytucję RP, kodeks cywilny, a także szereg innych ustaw, takich jak ustawa o świadczeniach rodzinnych czy ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Podstawowe pojęcia
Po wyjaśnieniu istoty prawa rodzinnego poznasz teraz podstawowe pojęcia z tego zakresu, z jakimi de facto możesz spotkać się na co dzień. Skupmy się więc na powszechnie stosowanych zagadnieniach. Z pewnością nieobce są Ci sformułowania, takie jak:
Władza rodzicielska
Chociaż na pierwszy rzut oka często możesz je usłyszeć, to w istocie nieco więcej trudności może spowodować przedstawienie konkretnej definicji. Jak się okazuje, kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera tak naprawdę legalnej definicji tego sformułowania. Co ciekawe, na próżno szukać odpowiedzi w innych aktach prawnych. Niemniej jednak możemy odnieść się do wykładni tego pojęcia. Jak wskazuje Sąd Najwyższy, władzę rodzicielską powinniśmy określać jako zbiór praw i obowiązków względem dziecka, które mają na celu strzeżenie jego interesów i zapewnienie mu należytej pieczy. W praktyce władza rodzicielska jest niedziedzicznym, a także niezbywalnym prawem podmiotowym, obejmującym w szczególności prawo do wykonywania pieczy zarówno nad majątkiem, jak i osobą dziecka. Co więcej, do czynienia mamy tu również z prawem do wychowania dziecka oraz poszanowaniem jego godności.
Adopcja
Adopcja nazywana jest również przysposobieniem. Jest to nic innego, jak uznanie dziecka innych rodziców za własne potomstwo. Ważne jest to, że wspomniany akt ma nie tylko wymiar psychologiczny, ale także prawny. Na gruncie polskiego prawodawstwa szerszego odniesienia możemy szukać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Przykładowo, art. 121 § 1 definiuje tzw. przysposobienie pełne. Poza tym możemy spotkać się również z przysposobieniem całkowitym lub niepełnym.
Alimenty
Jest to zagadnienie, które może mieć nieco bardziej negatywny wydźwięk w stosunku do poprzednich. Niemniej samo pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało również określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W skrócie, art. 128 mówi, że są to po prostu środki na utrzymanie i wychowanie dziecka.
Jak widzisz, prawo rodzinne definiuje pojęcia niezwykle często stosowane w życiu codziennym. Spójrz jednak na to, że są to o wiele bardziej analityczne opisy, które mają ułatwić rozwiązywanie ewentualnych sporów. Abstrahując od tego, ich interpretacja i stosowanie wymagają niejednokrotnie specjalistycznej wiedzy. W związku z tym warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w tego typu zagadnieniach.
W jakich sprawach pomocna może okazać się kancelaria adwokacka prawa rodzinnego w Warszawie?
Kancelaria adwokacka prawa rodzinnego w Warszawie to miejsce, do którego możesz zgłosić się po profesjonalne doradztwo. Ponadto wiesz już, z jakimi podstawowymi definicjami zderzają się na co dzień prawnicy świadczący usługi z zakresu prawa rodzinnego. Odejdźmy teraz od teorii i skupmy się nieco bardziej na praktyce.
Jakie sprawy wchodzą w zakres prawa rodzinnego?
Z pewnością możesz zastanawiać się, jakie sprawy wchodzą w zakres prawa rodzinnego? Po dotychczasowej lekturze zapewne jesteś w stanie wyodrębnić pewne kwestie, ponieważ przytoczone przez nas definicje rzucają pewne światło na całokształt. Możemy jednak zadawać sobie pytanie, czy wspomniany temat został dostatecznie wyczerpany? Z pewnością nie. Pamiętaj, że w przypadku spraw rodzinnych sądami orzekającymi będą tzw. sądy rodzinne, którymi w rzeczywistości są sądy okręgowe lub rejonowe, w tym znajdujące się w nich wydziały rodzinne lub nieco rzadziej wydziały cywilne. Odnosząc się z kolei do konkretnych spraw z zakresu prawa rodzinnego, z pewnością możemy wspomnieć o sprawach rozwodowych. Poza nimi na gruncie prawa rodzinnego bardzo często mówi się o sprawach dotyczących separacji lub jej zniesienia, unieważnienia małżeństwa, podziału majątku, uregulowania kontaktów z dziećmi, ustalenia ojcostwa, adopcji, ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną czy władzy rodzicielskiej.
Przykład sprawy
Na koniec weźmy pod uwagę przykład sprawy rozwodowej, która stanowi jeden z elementów prawa rodzinnego. W praktyce sąd w toku postępowania bierze pod uwagę wiele czynników. Jednym z głównych jest to, czy małżonkowie posiadają dziecko lub dzieci. Jeżeli tak, wówczas poza orzeczeniem o rozwodzie i winie niezbędne jest rozstrzygnięcie kwestii związanych z potomkiem, takich jak ustalenie władzy rodzicielskiej, alimentów czy utrzymywania kontaktu z rodzicem. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, są to niezwykle trudne sprawy, a ich wynik niejednokrotnie rzutuje na dalsze życie rodziców i dzieci. W związku z tym, w takich przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata, który będzie w stanie udzielić fachowej porady, a także zaprezentować optymalne rozwiązanie. Tak naprawdę pomoc prawnika w zakresie reprezentacji oraz prowadzenia sprawy może okazać się nieoceniona.