Prawnik ds. spadków w Warszawie to osoba, która może okazać się pomocna we wszelkiego rodzaju sprawach spadkowych, w tym w udzieleniu pomocy prawnej, sporządzeniu opinii czy apelacji. Adwokat specjalizujący się w tej dziedzinie prawa może pomóc Ci również w weryfikowaniu pism i umów, a także reprezentować Cię przed urzędami i sądami. Pośród tego zdajemy sobie jednak sprawę, że niezwykle istotne są podstawowe zagadnienia związane z prawem spadkowym. W związku z tym omówimy je w tym artykule.
Spis treści:
Podstawowe zagadnienia
Co to jest prawo spadkowe?
Podstawowa terminologia
Praktyczne aspekty
Dziedziczenie oraz jego sposoby
Zachowek i odrzucenie testamentu
W jakich zagadnieniach specjalizuje się prawnik ds. spadków?
Prawnik ds. spadków, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w szeroko pojętym prawie spadkowym. Chociaż na pierwszy rzut oka to zagadnienie wydaje się dość trywialne, to tak naprawdę istnieje wiele aspektów, które czynią je o wiele bardziej skomplikowanym. Pamiętaj, że prawo spadkowe jest nie tylko szeroką dziedziną, ale też ze względu na specyfikę wymusza niejako indywidualne podejście do każdej sprawy. Biorąc to pod uwagę, skupmy się na powszechnie stosowanych definicjach.
Co to jest prawo spadkowe?
Na wstępie zajmijmy się omówieniem teoretycznych podstaw dotyczących tytułowego zagadnienia. Prawo spadkowe jest określane często jako ogół norm, które mają na celu regulację spraw związanych z przejściem majątku osoby zmarłej na inne osoby. W istocie, jest to jeden z działów prawa cywilnego, gdzie opisane są m.in. dalsze losy stosunków cywilnoprawnych, podmiotem których była zmarła osoba. Mówiąc prościej, prawo spadkowe jest określeniem zasad dotyczących przejścia obowiązków i praw majątkowych po śmierci zmarłego. Pośród tego zauważ, że wiele czynności z zakresu prawa spadkowego wymaga niejednokrotnie zachowania szczególnej formy. Brak zastosowania się do niej może pociągnąć za sobą nieważność czynności prawnych, co wynika chociażby z art. 949 kodeksu cywilnego. Co więcej, jak stanowi art. 944 § 2 kodeksu cywilnego, podczas niektórych czynności prawnych możesz mieć do czynienia z wyłączeniem lub ograniczeniem możliwości działania przez przedstawiciela.
Stosowana terminologia
Wiesz już, czym jest prawo spadkowe. W związku z tym, z powodzeniem możemy przejść do dalszych, nieco bardziej skomplikowanych zagadnień, które stanowią ważną część omawianego tematu. Zapoznajmy się z dodatkowymi definicjami. W przypadku spraw związanych ze spadkiem z pewnością spotkasz się z pojęciem spadkodawcy. W myśl obowiązujących przepisów prawnych możemy nazwać tak osobę fizyczną, która po swojej śmierci przekazuje określone prawa i obowiązki majątkowe o charakterze cywilnoprawnym osobom będącym spadkobiercami. Tych z kolei możemy zdefiniować jako osoby fizyczne lub prawne, które nabywają określone prawa i obowiązki, zgodnie z szeroko pojętym prawem spadkowym. Dopełnieniem dotychczasowej terminologii jest pojęcie spadku. Jak zapewne się domyślasz, jest to nic innego, jak majątkowe prawa i obowiązki zmarłego o charakterze cywilnoprawnym, które przechodzą na jednego lub wielu spadkobierców.
Zauważ, że dość prosta definicja spadku stosowana w języku powszechnym może znacznie różnić się od stanu faktycznego. Świadczą o tym chociażby przedstawione przez nas zagadnienia. W związku z tym, w każdej sytuacji związanej ze spadkiem, warto jest skorzystać z pomocy osoby doświadczonej. Prawnik specjalizujący się w tego typu zagadnieniach będzie w stanie doradzić, a także zaproponować optymalne rozwiązanie w każdej sytuacji. Co istotne, adwokat podejdzie do sprawy w sposób indywidualny, a obowiązująca go tajemnica zawodowa uniemożliwi przekazywanie jakichkolwiek informacji osobom postronnym.
Definicje, które dla prawnika ds. spadków są codziennością
Prawnik ds. spadków doskonale zna pojęcie instytucji prawnych związanych z prawem spadkowym w Polsce. Zwróć uwagę na to, jak szerokie mogą być definicje związane z tą gałęzią prawa, co w rzeczywistości może prowadzić do dość dużego poziomu skomplikowania. Niemniej to, co do tej pory przedstawiliśmy, nie stanowi kompletnej dyskusji na temat podstaw tytułowego pojęcia. W związku z tym skupmy się teraz na kolejnych kluczowych aspektach.
Pojęcie dziedziczenia oraz jego sposoby
Wiesz już, że w przypadku spraw spadkowych możesz spotkać się z pojęciami spadkodawcy, spadkobiercy i spadku. Pośród tego niezwykle ważny jest termin dziedziczenia, które określane jest niekiedy jako spadkobranie. W istocie jest to nic innego, jak przejście praw i obowiązków majątkowych na wspomnianych wcześniej spadkobierców. Nie to stanowi jednak główny wątek zainteresowań. Zdecydowanie bardziej istotne są rodzaje dziedziczenia, wśród których możemy wyróżnić:
– dziedziczenie ustawowe, które ma swoje zastosowanie wówczas, gdy zmarły nie sporządził testamentu. W takich przypadkach podział majątku jest dokonywany w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Zauważ, że dziedziczenie ustawowe dzieli spadkobierców na grupy, wśród których znajdziemy m.in. dzieci i małżonka spadkodawcy, a także dziadków, pasierbów czy nawet gminę, która była ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego;
– dziedziczenie testamentowe – jak łatwo się domyśleć, odbywa się ono na podstawie sporządzonego testamentu. Zgodnie z polskim prawodawstwem osoba mająca zdolność do czynności prawnych może rozporządzać swoim majątkiem na wypadek śmierci. Odbywa się to właśnie za sprawą sporządzenia testamentu. Co istotne, sam testament może być sporządzony w formie zwykłej lub szczególnej. Ponadto spadkodawca może go w dowolnej chwili odwołać w części lub całości. Samo odwołanie może z kolei nastąpić np. poprzez sporządzenie nowego dokumentu.
Pamiętaj również, że dziedziczenie ustawowe zawiera swego rodzaju rozszerzenia. Wśród nich możemy wskazać na dziedziczenie ustawowe dzieci i małżonka, małżonka i rodziców, dziadków czy potomków rodzeństwa. Jak widzisz, wiele zależy tutaj od indywidualnego charakteru każdej sprawy.
Zachowek i odrzucenie testamentu
Poza dotychczasowymi zagadnieniami związanymi z prawem spadkowym, nie sposób pominąć pojęć dotyczących zachowku i ewentualnego odrzucenia testamentu. Zachowek jest tak naprawdę bardzo ważną instytucją znajdującą swoje zastosowanie w szeroko pojętym prawie spadkowym. Określając go, w prostych słowach możemy powiedzieć, że jest to uprawnienie przysługujące potomkom, rodzicom i małżonkowi, które ma na celu zabezpieczenie interesów najbliższej rodziny zmarłego. Możesz zastanawiać się, co szczególnego jest w tej definicji, skoro już wcześniej opisywaliśmy sposoby dziedziczenia, które na pierwszy rzut oka były z nią tożsame? Otóż o zachowku mówimy wówczas, gdy spadkodawca pominął wspomniane wyżej osoby w testamencie. Niemniej istnieją pewne wyjątki. Pozbawienie prawa do zachowku następuje w momencie wydziedziczenia danej osoby w testamencie wraz z podaniem przyczyny.
Obok zachowku bardzo interesującym zagadnieniem jest również odrzucenie spadku. Możemy wręcz powiedzieć, że stanowi ono drugą stronę medalu. Odrzucenie spadku jest jednostronną czynnością prawną, w ramach której spadkobierca oświadcza, że nie przyjmuje spadku. Złożenie takiej deklaracji może nastąpić przed notariuszem lub sądem. Pamiętaj, że odrzucenie spadku przez jednego spadkobiercę nie wyklucza dziedziczenia przez jego zstępnych. Jak widzisz, samo pojęcie spadku być może wydaje się dość prostym zagadnieniem, jednak po zapoznaniu się z określoną terminologią z pewnością zaobserwujesz, jak wiele indywidualnych cech może pojawiać się w każdej sprawie. W związku z tym, niemal w każdym przypadku, warto skorzystać z pomocy prawnika. To osoba, która posiada odpowiednią wiedzę oraz narzędzia umożliwiające zapewnienie odpowiedniej pomocy. W opisywanych przez nas przypadkach niezwykle ważne jest odniesienie się do aktualnego stanu prawnego i dokładne przeanalizowanie każdego przypadku.