Adwokat do spraw rodzinnych w Warszawie to osoba, która świadczy pomoc prawną w zakresie szeroko pojętego prawa rodzinnego. Odnosząc się do tego tematu, możesz zastanawiać się, w jakich aspektach warto zwrócić się po pomoc do specjalisty w tej dziedzinie? W rzeczywistości, ze względu na obszerność tej tematyki, istnieje mnóstwo przykładów, które będą wchodziły w jej zakres. W tym artykule odniesiemy się nieco szerzej do konkretnych definicji związanych z prawem rodzinnym.
Spis treści
Czym się zajmuje prawnik?
Definicja
Akty prawne
Czym się cechuje dobry specjalista?
Zagadnienia dodatkowe
Pomoc w praktyce
Czym zajmuje się adwokat do spraw rodzinnych w Warszawie?
Adwokat do spraw rodzinnych w Warszawie zajmuje się szeroko pojętą pomocą prawną, obsługą klientów, sporządzaniem pism czy reprezentacją przed sądami. Jak widzisz, jest to dość obszerny zakres zagadnień, który sprawia, że wiele osób decyduje się skorzystać z porady. Pośród tego niezwykle interesujące może być jednak to, co tak faktycznie rozumiemy poprzez pojęcie prawa rodzinnego?
Definicja
Na początek zajmijmy się czysto teoretycznymi zagadnieniami. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że prawo rodzinne według powszechnych definicji jest klasyfikowane jako część prawa cywilnego. Inaczej mówiąc, są to normy prawne, które regulują wszelkiego rodzaju stosunki majątkowe i niemajątkowe, w szczególności pomiędzy małżonkami, krewnymi czy dziećmi. W rzeczywistości prawo rodzinne kieruje się kilkoma podstawowymi zasadami, takimi jak zasada dobra dziecka i rodziny czy trwałości i równości w związku małżeńskim. Co więcej, prawo rodzinne jest często określane jako jedna z najobszerniejszych gałęzi prawa w Polsce. W związku z tym, jeśli borykasz się z jakimikolwiek niejasnościami dotyczącymi tej dziedziny, wówczas zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Prawnik od spraw rodzinnych to osoba, która ma doświadczenie w tym zakresie, a także na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę, dzięki czemu tzw. „kruczki prawne” nie stanowią żadnej przeszkody.
Akty prawne
Wspomnieliśmy dotychczas o tym, czym z definicji jest prawo rodzinne. Dzięki temu masz już ogólne pojęcie na temat tego zagadnienia. Niemniej jednak, niezwykle istotne jest odniesienie się do konkretnych źródeł prawa, które w rzeczywistości stanowią prawo rodzinne. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych dokumentów jest kodeks rodzinny i opiekuńczy. Po raz pierwszy został on opublikowany w 1964 roku, jednak od tamtego czasu przeszedł wiele modyfikacji. Regularnie wprowadzane nowelizacje mają na celu nie tylko ujednolicenie prawa, ale też zapewnienie odpowiedniej ochrony w zakresie szeroko pojętych stosunków rodzinnych. Ponadto nie możemy pominąć Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która definiuje pojęcie małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny, a także to, że sprawy związane z rodziną czy macierzyństwem są z definicji pod opieką i ochroną państwa polskiego. Dodatkowo, zagadnień związanych z prawem rodzinnym możemy szukać w aktach prawnych, takich jak kodeks cywilny oraz inne ustawy szczegółowe.
Czym się cechuje dobry adwokat do spraw rodzinnych w Warszawie?
Dobry adwokat do spraw rodzinnych w Warszawie to osoba, która kieruje się w swojej pracy zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, a jednocześnie dba o najwyższą skuteczność świadczonych usług. W dodatku cechuje ją pełne zaangażowanie oraz indywidualne podejście do każdego klienta, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w delikatnych sprawach rodzinnych. Kompleksowa i fachowa obsługa prawna może okazać się pomocna pod wieloma względami. W naszej kancelarii zajmujemy się również takimi obszarami prawa, jak: prawo pracy, prawo spadkowe czy prawo karne. Niemniej z pewnością interesują Cię konkretne przykłady, kiedy warto skorzystać z usług takiego specjalisty? Odpowiadając na to, skupimy się m.in. na pojęciach i ich objaśnieniach. Dzięki temu zyskasz wiedzę dotyczącą konkretnych aspektów, które wchodzą w zakres tej gałęzi prawa.
Zagadnienia dodatkowe
Jeżeli zastanawiasz się, jakie pojęcia można tak naprawdę zaliczyć do tych ściśle związanych z prawem rodzinnym, to przede wszystkim powinniśmy wymienić małżeństwo czy opiekę nad dziećmi. Jednak prawo rodzinne samo w sobie jest o wiele szersze, dlatego też nieobce są mu definicje, takie jak:
– kuratela – jest to nic innego, jak ochrona prawna osoby, która z różnych względów jest niezdolna m.in. do samodzielnego podejmowania decyzji w zakresie zarządzania finansowego. Pośród tego zwróć uwagę, że kuratela nie jest tym samym, co instytucja opieki.
– władza rodzicielska, czyli mówiąc w skrócie obowiązki oraz prawa w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem. Co ważne, władza rodzicielska odnosi się zarówno do kwestii majątkowych i niemajątkowych, a jej szerszy opis możesz znaleźć m.in. w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym;
– adopcja – nazywana jest niekiedy przysposobieniem. Oznacza uznanie dziecka pochodzącego z innej rodziny za własne. To niezwykle obszerny temat, który w rzeczywistości jest analizowany zarówno pod kątem prawnym, jak i psychologicznym. Adopcja, podobnie jak wiele zagadnień z zakresu prawa rodzinnego, ma swoje unormowania w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wspomniany akt prawny wskazuje m.in. na to, że przysposobienia mogą dokonać osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych, posiadające odpowiednie kwalifikacje i zaplecze, a także uzyskały pozytywną opinię stosownego ośrodka;
– alimenty będące środkami utrzymania, w tym potrzebne do zapewnienia wyżywienia, leczenia, mieszkania czy odzieży. W istocie, obowiązek alimentacyjny najczęściej dotyczy rodziców w stosunku do ich dzieci. Musisz jednak wiedzieć, że w określonych przypadkach o alimenty mogą wystąpić również rodzice.
To, co do tej pory przedstawiliśmy, to podstawowe pojęcia z zakresu prawa rodzinnego, z którymi możesz spotkać się na co dzień. Wydaje się, że wspomniane zagadnienia są jednymi z bardziej popularnych, w kontekście których wiele osób potrzebuje specjalistycznej pomocy prawnej.
Pomoc w praktyce
Na koniec weźmy pod lupę aspekty typowo praktyczne, a mianowicie to, w czym może pomóc nam adwokat do spraw rodzinnych? Otóż tak naprawdę musimy wskazać tu na wszelkiego rodzaju prowadzenie spraw, wśród których wyróżniamy sprawy alimentacyjne, dotyczące separacji i rozwodu, podziału majątku, potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa, a także te związane z ustaleniem władzy rodzicielskiej. Pośród tego zdajemy sobie sprawę, że wiele z tych wątków jest dość osobistych, niemniej jednak pamiętaj, że adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. Dzięki temu możesz być pewny, że sprawy, które z nim skonsultujesz, nie ujrzą światła dziennego.
Podsumowując to, o czym do tej pory wspomnieliśmy, musisz wiedzieć, że prawo rodzinne jest bardzo obszernym zagadnieniem. Pomimo że stanowi część prawa cywilnego, to w rzeczywistości zagadnienia dotyczące konkretnych spraw mogą być naprawdę skomplikowane. Co więcej, niezwykle istotna jest indywidualna analiza każdego przypadku. Jak zapewne wiesz, codzienne życie ludzi, nawet jeśli wydaje się niekiedy podobne, tak naprawdę może być dalekie od poszczególnych wzorców. W związku z tym, w przypadku wątpliwości dotyczących tej dziedziny prawa, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Prawnik to osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę dotyczącą obowiązującego prawodawstwa. Co więcej, posiada narzędzia ułatwiające analizę każdego przypadku.