Strona główna » Prawo rodzinnne » Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie

Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie

Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie

Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie jest z reguły poszukiwany przez osoby, które zderzają się z tego typu problemem. Niemniej jest to osoba, do której możesz zgłosić się w przypadku wszelkiego rodzaju pytań, niejasności czy problemów – nie tylko tych dotyczących alimentów. Abstrahując od tego, nie ulega wątpliwości, że przydatna dla Ciebie może być również wiedza z zakresu tej dziedziny. W związku z tym, w tym artykule przedstawimy Ci kilka ciekawych aspektów.

Spis treści
Czym zajmuje się specjalista?
Podstawowe zagadnienia
W świetle polskiego prawa
Kiedy prawnik może być pomocny?
Kto może otrzymać świadczenie?
Jak się o nie ubiegać?

Czym zajmuje się dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie?

Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie to profesjonalista, który posiada odpowiednie wykształcenie i narzędzia pomocne przy rozwiązywaniu konkretnych problemów. Cechuje się indywidualnym podejściem i pełnym zaangażowaniem w każdej sprawie. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, niemniej jednak ogólna wiedza dotycząca tego zagadnienia może być również pomocna. Dlatego na wstępie skupimy się na ogólnej terminologii wywodzącej się zarówno z definicji słownika języka polskiego, jak i z obowiązujących aktów prawnych. Następnie przejdziemy przez praktyczne aspekty związane ze sprawami alimentacyjnymi. W naszej kancelarii zajmujemy się również takimi obszarami prawa, jak: prawo cywilne, prawo karne, prawo spadkowe czy prawo pracy.

Podstawowe zagadnienia

Alimenty to dość ciekawe pojęcie, nie tylko z punktu widzenia polskiego prawa, ale także językoznawstwa. Tak naprawdę wyrażenie to pochodzi z języka łacińskiego, gdzie oznacza żywność. Co ciekawe, przedstawione przez nas tłumaczenie dość dobrze oddaje istotę alimentów w polskim prawodawstwie. Oczywiście w świetle obowiązujących przepisów nie jest to dosłownie żywność, jak wskazuje na to język łaciński. Niemniej jednak alimenty są niczym innym, jak regularnym i obligatoryjnym świadczeniem, które najczęściej wypłaca się na rzecz jednego z członków rodziny. Najczęściej rozumie się przez nie po prostu środki pieniężne, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb, takich jak wyżywienie, ubiór czy leczenie. Alimenty nie zawsze są jednak tożsame tylko ze środkami pieniężnymi. Równie dobrze mogą to być tzw. osobiste świadczenia oraz ochrona uprawnionego polegająca m.in. na zapewnieniu odpowiednich środków wychowania i opieki.

W świetle polskiego prawa

Definicja alimentów stanowi podstawę do dalszej dyskusji na temat tego świadczenia. W kwestii alimentów należy zajrzeć przede wszystkim do ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy. Szczególnie ciekawy jest dział III zatytułowany jako „Obowiązek alimentacyjny”. Idąc dalej, powinniśmy odnieść się do art. 128, który nieco szerzej skupia się na tym zagadnieniu. Co istotne, wśród spraw związanych z alimentami często możesz spotkać się również z pojęciami środków utrzymania i wychowania, które niejako wywodzą się z sensu tytułowego zagadnienia. Zauważ, że i jedne, i drugie mają w istocie spełnić ten sam cel, czyli po prostu zaspokojenie potrzeb uprawnionego. Z kolei wspomniany nieco wyżej dział III zawiera szeroko pojęte definicje dotyczące nie tylko stricte samych alimentów, ale też pojęć związanych z kolejnością obciążenia, powstaniem czy pierwszeństwem obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie okaże się pomocny?

Dobry adwokat ds. alimentów w Warszawie może okazać się przydatny zarówno przed rozpoczęciem, jak i już w trakcie toczącej się sprawy. Weź pod uwagę to, że sprawy alimentacyjne są niezwykle trudnym zagadnieniem, dlatego też pomoc fachowca może okazać się bardzo pomocna. Co ciekawe, alimenty są bardzo często utożsamiane ze sprawami, które mają na celu przyznanie tego świadczenia dziecku. W rzeczywistości, uprawnionych osób jest o wiele więcej. W związku z tym warto, abyś zapoznał się, kto może otrzymać alimenty i jak możesz się o nie ubiegać.

Młotek sędziego i waga

Kto może otrzymać świadczenie?

Rozpoczynając analizę zagadnienia, pamiętaj, że co do zasady, świadczenie alimentacyjne może otrzymać ten, kto znajduje się w niedostatku. Co to oznacza? W dużym skrócie brak możliwości zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb. To dość ogólne pojęcie, jednak rzucające nieco szersze światło na zagadnienie. Pośród tego możemy jednak wyróżnić szczegółowe grupy osób, które mogą ubiegać się o alimenty. Jak wspomnieliśmy, najczęściej wskazujemy na alimenty, które musi płacić rodzic na rzecz dziecka. Alternatywnie wspomniane świadczenie może obciążyć również małżonka, który okazał się winny rozpadu małżeństwa. Poza tym skupmy się na art. 87 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że rodzice i dzieci powinni stanowić dla siebie wzajemne wsparcie. Oznacza to również ewentualny obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców. I choć w rzeczywistości jest to nadal mało znana alternatywa, to w praktyce jak najbardziej możliwa do osiągnięcia. Innymi słowy możemy powiedzieć, że osobami zobowiązanymi do ewentualnej alimentacji są rodzeństwo oraz krewni w linii prostej.

Jak ubiegać się o świadczenie?

Kolejnym ciekawym wątkiem jest to, jak w praktyce można ubiegać się o alimenty. Odpowiadając na to pytanie, przede wszystkim musisz złożyć pozew w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub strony, która na nie nie łoży. Zwróć uwagę jednak na to, że jeżeli dziecko weszło w pełnoletniość, wówczas to ono musi samodzielnie złożyć pozew. Co do samego pozwu, musisz zauważyć, że powinien on zawierać kilka szczegółowych elementów, takich jak chociażby kwota alimentów oraz data wpłaty. Ponadto pomocne okażą się załączniki, które stanowią swego rodzaju uzupełnienie. Kolejnym krokiem jest oczywiście rozprawa o alimenty, która z reguły odbywa się w terminie około 3 miesięcy od złożenia pozwu. Sąd szczegółowo będzie starał się ustalić faktyczną sytuację i ocenić zasadność pozwu. Na tej podstawie wyda też rozstrzygnięcie o zasadności przyznania alimentów.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523