Adwokat rodzinny w Warszawie to prawnik zajmujący się szczególnie istotną w życiu chyba każdego z nas dziedziną prawa. Prawo rodzinne, ujęte przede wszystkim w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, towarzyszy człowiekowi od momentu narodzin aż po śmierć (skutkującą np. ustaniem małżeństwa i nabyciem spadku przez wdowca/wdowę lub dzieci zmarłego). Prawo rodzinne reguluje zarówno kwestie stricte majątkowe (np. alimenty), jak i niemajątkowe (np. kontakty z dzieckiem).
Spis treści:
W jakim zakresie oferuję pomoc?
Sprawy alimentacyjne
Ważne świadczenia
Sprawy związane z przysposobieniem
Przydatne wiadomości
Pomoc w przedmiocie ubezwłasnowolnienia
Ochrona najsłabszych
Co decyduje o stawkach prawnika?
Specyfika rynku
Standard usług właściwy profesjonalistom
W jakich sprawach adwokat rodzinny w Warszawie zapewnia merytoryczne wsparcie?
Praktyka dobrego adwokata do spraw rodzinnych prowadzącego kancelarię w Warszawie lub innym mieście centralnej Polski może kojarzyć się przede wszystkim z postępowaniem sądowym kończącym się orzeczeniem rozwodu. Na myśl nasuwają się także kwestie związane z majątkiem wspólnym małżonków. Chodzi tu przede wszystkim o jego podział po ustaniu małżeństwa oraz – wciąż chyba zbyt mało rozpowszechnione w naszym kraju – umowy majątkowe małżeńskie. Są one znane jako intercyzy.
Nie są to jednak wszystkie sytuacje, w których można skorzystać z pomocy specjalisty z obszarów prawa, w których główną rolę gra Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dobrym pomysłem jest zatem zastanowienie się nad tym, w jakich jeszcze sprawach może pomóc adwokat rodzinny.
Obowiązek alimentacyjny – jego powstanie i realizacja
Na wstępie warto zwrócić uwagę, że do alimentów nie są uprawnione jedynie dzieci, które albo są jeszcze małoletnie albo nie są w stanie – mimo, że de iure stały się dorosłe – utrzymać się samodzielnie (np. ze względu na studia albo niepełnosprawność lub inne okoliczności).
Z pozwem o zapłatę alimentów może wystąpić także np. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i popadł w niedostatek wskutek rozwodu. Wówczas małżonek wyłącznie winny będzie zobowiązany do pokrycia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, zgodnie ze swoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi (art. 60 § 1 k.r.o.). Druga sytuacja uprawniająca do żądania alimentów od byłego męża/żony ma miejsce wówczas, gdy rozwód został orzeczony z wyłączonej winy jednego ze współmałżonków, a sam fakt rozstania spowodował istotne pogorszenie sytuacji materialnej drugiego małżonka. Trzeba zwrócić uwagę, że istotne pogorszenie sytuacji materialnej, o którym mowa w art. 60 § 2 k.r.o., nie jest pojęciem tożsamym z niedostatkiem.
Świadczenia, których nie można lekceważyć
Sprawy alimentacyjne mają zwykle bardzo duże znaczenie dla osób, które nie dysponują środkami pieniężnymi (np. z wynagrodzenia za pracę) czy innymi zasobami majątkowymi (np. nieruchomość na wynajem, lokaty bankowe) pozwalającym na zaspokojenie potrzeb bytowych dziecka, wnuka lub własnych. Z drugiej strony zdarzają się sytuację, gdy uzyskać orzeczenie zasądzające alimenty w znacznej wysokości próbują osoby, które nie są uprawnione do ich otrzymywania wcale lub co prawda są uprawnione, jednak nie w żądanej wysokości. W każdej sytuacji, już od pierwszego spotkania czy np. konsultacji on-line, stawiam na konstruktywny dialog, pozwalający na dokładne poznanie oczekiwań osoby przychodzącej do kancelarii. Ze swej strony dążę do zrozumiałego, zwięzłego i przejrzystego przedstawienia stanu prawnego (zarówno treści przepisów, jak praktyki orzeczniczej). Dzięki temu udaje się np. wyjaśnić, że alimenty od rozwiedzionego ojca czy matki na rzecz dziecka nie są formą sankcji za rozbicie małżeństwa. Często pomocne dla spojrzenia na własną sprawę sine ira et studio jest tak proste działanie, jak umożliwienie klientowi spokojnego przeczytania przepisów k.r.o., k.c. albo k.p.c. dotyczących problemu, z którym przychodzi.

Przysposobienie, czyli adopcja małoletniego dziecka
Wiele osób, zwłaszcza par małżeńskich, decyduje się na powiększenie rodziny poprzez przysposobienie, czyli adopcję dziecka (zob. art. 114 i n. k.r.o.). Moje – ponad 15-letnie – doświadczenie prawnicze pokazuje, że jest to stosunkowo długi i żmudny proces. W takiej sytuacji pomoc adwokata rodzinnego może okazać się bardzo przydatna, czasem wręcz niezbędna.
Pomocna wiedza
W sprawach adopcyjnych, podobnie jak np. w zakresie kontaktów czy zarządzania majątkiem dziecka, warto skorzystać z usług dobrego specjalisty od prawa rodzinnego, aby przebrnąć przez nie możliwie jak najszybciej. W procesie adopcji adwokat niejako „działa w tle”, aby rodzina mogła być jak najszybciej w komplecie i by kwestie prawne były właściwie załatwione. Dążę nie tylko do tego, by zapewnić wsparcie merytoryczne z zachowaniem staranności wymaganej ode mnie jako profesjonalisty (zob. art. 355 k.c.). Staram się podchodzić do każdej osoby biorącej udział w procedurze adopcyjnej w sposób empatyczny, spoglądając na niego jako człowieka z własnymi oczekiwaniami, planami i uczuciami. Szczególne znaczenie ma tu tzw. empatia poznawcza, czyli umiejętność przyjęcia perspektywy innej osoby, spojrzenia na świat przez pryzmat jej intelektu i sposobu myślenia.
Oprócz tego, w mej praktyce dotyczącej przysposobienia kieruję się – podobnie jak w innych sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego – podstawową w naszym porządku prawnym zasadą dobra dziecka.
Wszystko to przyczynia się do realizacji wskazań zawartych w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, zwanym Kodeksem Etyki Adwokackiej. Chodzi tu przede wszystkim o podejmowanie poszczególnych czynności zawodowych (np. działanie jako pełnomocnik przed sądem czy urzędami) w celu ochrony interesów klienta (§ 6 KEA). Należy zwrócić uwagę, że chodzi tu o rzeczywisty, najlepiej pojęty interes, nie zaś np. o pochopne życzenia klienta, których realizacja przyniesie mu szkodę. Warto pamiętać, że żaden adwokat nie może np. usprawiedliwiać naruszenia przez siebie zasad etyki zawodowej powołaniem się na sugestie czy życzenia ze strony klienta (§ 10 KEA).
Pomoc prawnika w sprawach dotyczących ubezwłasnowolnienia
Ubezwłasnowolnienie to kolejna trudna i złożona, zwłaszcza w perspektywie społecznej i zdrowotnej, kwestia, związana ściśle zarówno z prawem rodzinnym, jak i z prawem cywilnym jako takim (przede wszystkim, gdy chodzi o zarząd majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej oraz jej zdolność do czynności prawnych). Czytając poszczególne przepisy dotyczące ubezwłasnowolnienia, czy to znajdujące się w k.c. i innych aktach prawa materialnego, czy to w k.p.c., trzeba pamiętać o celach, które miał na myśli ustawodawca. Ratio legis jest tu ochrona osób, które z uwagi na stan fizyczny bądź psychiczny nie są w stanie zadbać o swój byt a zwłaszcza zarządzać samodzielnie swymi sprawami majątkowymi. W tym przypadku kluczowe jest rzeczywiste, najlepiej pojęte dobro osoby, która ma zostać ubezwłasnowolniona. Z kolei przyszły opiekun nabywa nie tylko prawa, ale przede wszystkim obowiązki, a także bierze na swoje barki ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie drugiego człowieka. Pamiętajmy, że np. z wieloma chorobami psychicznymi uzasadniającymi orzeczenie ubezwłasnowolnienia można dożyć później starości.
Dobro najsłabszych
W każdej sytuacji, gdy w grę wchodzi orzeczenie ubezwłasnowolnienia, staram się w pełni poznać sytuację danej osoby i jej rodziny. Często okazuje się, że poza ubezwłasnowolnieniem konieczne jest zorganizowanie pomocy w sprawach życia codziennego (np. zwrócenie się z odpowiednimi wnioskami do MOPS), podjęcie starań o otrzymanie renty lub innych świadczeń, np. z PFRON. Bardzo ważne jest także ustalenie, jaka osoba najlepiej nadaje się na opiekuna. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy dana osoba – niezależnie od zasadności orzeczenia ubezwłasnowolnienia – jest ofiarą nadużyć (np. znęcanie się psychiczne lub fizyczne z art. 207 k.k.). W takich sytuacjach konieczne jest rozważne, ale szybkie działanie, np. zawiadomienie Policji albo prokuratora. Nie budzi wątpliwości, że w każdym przypadku prawnik powinien cechować się wysoką dozą empatii i profesjonalizmem, zwłaszcza aktualną wiedzą o przepisach prawa oraz o praktyce, np. podejściu administracji publicznej do problemów osób chorych psychicznie czy upośledzonych umysłowo.
Od czego zależy wysokość honorarium dobrego adwokata do spraw rodzinnych w Warszawie?
Koszty pomocy prawnej świadczonej przez dobrego adwokata do spraw rodzinnych, w tak dużym mieście jak licząca ponad 1,8 mln mieszkańców Warszawa, mogą okazać się w praktyce mocno zróżnicowane. Nasuwa się zatem pytanie, co składa się na koszt usług kancelarii adwokata albo radcy prawnego? Moje doświadczenie pokazuje, że każda, nawet z pozoru banalna i bardzo prosta sprawa, wymaga indywidualnej, kompleksowej analizy. Nakład pracy pełnomocnika będzie zatem w pewnym zakresie zmienny – trudno tu o stałą, jednolitą stawkę w danej kategorii spraw (np. „w sprawach o rozwód: w pierwszej instancji X zł, w instancji apelacyjnej: Y zł”). Spore znaczenie mogą in concreto mieć koszty dojazdów na rozprawy i posiedzenia albo w celu zapoznania się z aktami w archiwum danego sądu bądź urzędu. Jako adwokat nie mogę poprzestawać na informacjach i pismach przedstawionych przez klienta. Standardy wymagane od profesjonalistów sprawiają, że niezbędna jest pełna i samodzielna analiza akt i innych materiałów (np. potencjalnych dowodów). Trzeba także sprawdzić to, o czym klient nie wie (np. treść ksiąg wieczystych, a zwłaszcza prawne konsekwencje niektórych zapisów, np. ujawnienia roszczeń i praw osobistych, o którym mowa w art. 16 i 17 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Z czego jeszcze mogą wynikać różnice w stawkach?
Na rynku prawniczym panuje swoisty bałagan. Wynika to z faktu istnienia quasi-zawodu prawniczego, jakim jest doradca prawny. Osoba taka w rzeczywistości jest jedynie przedsiębiorcą (podobnie jak np. osoba prowadząca księgarnię prawniczą albo sprzedająca polisy), a nie adwokatem czy radcą prawnym, którego obowiązują zasady etyki zawodowej oraz obowiązek stałego kształcenia.
Co najbardziej zachęca osoby potrzebujące pomocy prawnej do skorzystania z usług doradcy prawnego? Oczywiście relatywnie niska cena oferowanych usług w stosunku do stawek, jakie pobierają adwokaci. Tu jednak warto pamiętać, że doradca prawny nie może reprezentować klienta na sali sądowej. Oznacza to, że w najbardziej stresującym, a zarazem decydującym momencie, klient zostanie bez pomocy. Doradca nie ma także uprawnień do sporządzenia np. skargi kasacyjnej. Skorzystanie z pomocy adwokata może być zatem o wiele rozsądniejszym wyjściem. Dzięki wykształceniu oraz obowiązkowi przestrzegania etyki zawodowej, adwokat zapewnia poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje profesjonalną obsługę na każdym etapie sprawy. Podobnymi atutami dysponuje radca prawny albo np. rzecznik patentowy.
Standard porad prawnych w mej kancelarii
Z szacunku do czasu moich klientów oraz mej pracy nie świadczę darmowej pomocy prawnej. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie z pełnym zaangażowaniem oraz przygotowuję się samodzielnie. Dbam o zaufanie, jakim darzą mnie moi klienci, dlatego prowadzę sprawy osobiście od początku do końca, nie korzystam z substytucji (o ile nie jest to niezbędne w okolicznościach danej sprawy). Staram się ograniczać formalności do niezbędnego minimum, nie wydłużam postępowania sądowego poprzez składanie zbędnych z punktu widzenia klienta wniosków oraz pism. Zapewniam pomoc nie tylko z zakresu prawa rodzinnego sensu stricto, lecz również prawa spadkowego, karnego, cywilnego, a także prawa pracy.