Strona główna » Prawo rodzinnne » Alimenty w Warszawie

Alimenty w Warszawie

Alimenty w Warszawie

Alimenty w Warszawie to zagadnienie, z którym ma do czynienia wiele osób, nie tylko w samej stolicy, ale i całej Polsce, ze względu na obecną sytuację rodzinną. Być może i Ty właśnie borykasz się z takim problemem i szukasz na ten temat dodatkowych informacji. Wiedza, którą nabędziesz w tym temacie, może w rzeczywistości okazać się niezwykle cenna. Wychodząc naprzeciw, poniżej wyjaśnimy nieco szerzej, czym są alimenty i kto może je otrzymać.

Spis treści
Czym są?
Definicja
Akty prawne
Charakterystyka
Kogo dotyczy?
Jak złożyć odpowiedni pozew?

Czym są alimenty w Warszawie?

Alimenty w Warszawie tak naprawdę nie różnią się niczym od tych, które są wypłacane w innych regionach Polski. W naszym kraju nie obowiązuje jako taka regionalizacja prawa cywilnego czy rodzinnego, dlatego interesując się tą tematyką, uzyskasz szeroką wiedzę, która może być wykorzystana w każdym województwie. W naszej kancelarii świadczymy usługi zarówno z zakresu prawa rodzinnego, którego częścią właśnie jest tytułowe zagadnienie, jak również z zakresu prawa spadkowego, prawa pracy czy prawa karnego. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie z należytą starannością. Poniżej wyjaśniamy, czym w ogóle są takie świadczenia i kiedy mamy z nimi do czynienia.

Definicja

Alimenty to bardzo szerokie pojęcie, które wywodzi się z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu żywność. Jednak z pewnością nie jest to odpowiedź, która Cię usatysfakcjonuje. Tak naprawdę nie ma ona bowiem wiele wspólnego z tym, co chcemy poddać analizie. Niemniej jednak geneza tego pojęcia ukierunkowuje na właściwy wątek. W myśl obowiązującego prawodawstwa są to środki utrzymania, które przeznacza się na realizację podstawowych potrzeb związanych z funkcjonowaniem jednostki. Chodzi tu w szczególności o zaspokojenie potrzeb dotyczących wyżywienia, ubrania, leczenia czy mieszkania. Innymi słowy, są to pieniądze przekazywane na zapewnienie podstawowych potrzeb.

Prawniczka siedząca nad dokumentami

Uregulowania prawne

Chcąc odnieść się do obowiązujących aktów prawnych, możemy powiedzieć, że alimenty są szerzej opisane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 128 tej ustawy definiuje się je jako środki utrzymania, które mają zaspokoić bieżące potrzeby, w szczególności dotyczące wyżywienia, ubrania czy leczenia. Co ciekawe, w miarę możliwości, środki te odnoszą się również do zapewnienia budżetu do wychowania. Dodatkowo zwróć uwagę na to, że zagadnienie skupia się nie tylko wokół dostarczania środków pieniężnych, ponieważ alimenty mogą być przekazywane również w formie osobistych świadczeń.

Czym charakteryzują się alimenty w Warszawie i jak złożyć odpowiedni pozew?

Aby domagać się alimentów w Warszawie, które mają szeroki wydźwięk nie tylko ze względu na liczbę mieszkańców stołecznego miasta, ale też w związku z wysokimi kosztami utrzymania, należy złożyć odpowiedni pozew. Abstrahując od tego, chcielibyśmy, abyś poznał teraz nieco bardziej praktyczne wątki związane ze świadczeniem alimentacyjnym. Do tej pory wyjaśniliśmy Ci teoretyczne pojęcie oraz wskazaliśmy akt prawny, który reguluje te zagadnienia. Obecnie skupimy się na tym, jak możesz starać się o alimenty, kto ewentualnie musi je wypłacać oraz z czym możesz spotkać się w trakcie całego procesu.

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Po pierwsze zwróć uwagę na to, że co do zasady, do świadczeń alimentacyjnych mogą być zobowiązani krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Jeżeli zaś chodzi o hierarchię, to w pierwszej kolejności zobowiązani są krewni pierwszego rzędu, a następnie krewni dalszego rzędu. Co istotne, obowiązek ten może również dotyczyć jednego z małżonków po rozwiązaniu małżeństwa. Ciekawostką dla Ciebie może być również fakt, że o tego typu świadczenia mogą ubiegać się rodzice. Wiadomo, że w wielu przypadkach środki wypłacane są dzieciom przez rodziców, jednak już mniejsze grono osób zdaje sobie sprawę z tego, że rodzice również mogą domagać się świadczeń od swoich dzieci.

Jak złożyć odpowiedni pozew?

Zwróć uwagę na to, że obowiązek alimentacyjny nie pojawia się z urzędu. Aby domagać się takiego świadczenia, musisz złożyć stosowny wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do tego typu świadczeń. Z kolei sam pozew powinien zawierać kilka istotnych elementów. W szczególności chodzi tu o właściwe oznaczenie sądu, stron postępowania, a także wskazanie wysokości kwoty. Pamiętaj również, że musisz uzasadnić wspomniane żądanie. Dobrą praktyką jest w tym przypadku po prostu kalkulacja kosztów utrzymania osoby uprawnionej, a także udokumentowanie określonych wydatków.

Jak widzisz, samo teoretyczne zagadnienie nie należy do skomplikowanych. Sytuacja staje się jednak trudniejsza wówczas, gdy mierzysz się z nią w rzeczywistości. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że każda sytuacja jest indywidualna. Innymi słowy, nie możemy generalizować tego typu spraw. Po drugie pamiętaj, że niezbędna okaże się tu znajomość prawa, a także umiejętność interpretacji konkretnych ustaw. Dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, to rozsądnym wyborem jest skorzystanie z usług prawnika. To osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, które prowadzą do optymalnego rozwiązania sytuacji czy sporu.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523