Prawnicy w Warszawie świadczą usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Prawo dzieli się na wiele gałęzi, które dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Rolą prawnika jest pomoc w sytuacji, gdy w którejkolwiek sferze Twojej codzienności pojawią się problemy natury prawnej. Jak wybrać dobrego specjalistę?
Spis treści:
W czym może pomóc?
Klient indywidualny
Klient korporacyjny
Po czym poznać dobrego specjalistę?
Gdzie szukać?
Ile trzeba zapłacić?
W jakich sprawach może pomóc prawnik w Warszawie?
Doświadczony prawnik w Warszawie może pomóc w wielu zróżnicowanych dziedzinach prawa. Dużo zależy od specyfiki prowadzonej przez niego działalności. Niektóre kancelarie specjalizują się w bardzo wąskich gałęziach prawa, świadcząc usługi np. wyłącznie dla firm z jednej branży, a inne zajmują się wieloma obszarami działalności. Interesanci kancelarii dzielą się głównie na klientów indywidualnych oraz korporacyjnych.
Klient indywidualny
Klienci indywidualni to osoby, które potrzebują pomocy w uregulowaniu kwestii rodzinnych/osobistych (rozwód, separacja, opieka nad dziećmi, alimenty, dziedziczenie, ubezwłasnowolnienie), a także zawodowych (sprawy dotyczące szeroko pojętego stosunku pracy). W takich sytuacjach często pojawiają się silne emocje, które mogą utrudnić obiektywne spojrzenie na problem. Dlatego zadaniem dobrego prawnika jest nie tylko analiza sprawy z zachowaniem profesjonalizmu, ale przede wszystkim empatyczne podejście do klienta. Poczucie wsparcia pomaga zbudować opartą na wzajemnym zaufaniu relację klient-prawnik.
W tym miejscu warto wspomnieć o tajemnicy zawodowej. Adwokat nie ma prawa ujawniać okoliczności, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem Twojej sprawy. Wyjątki od tej reguły zostały ściśle określone przez ustawodawcę i nie mogą być interpretowane rozszerzająco.
Klient korporacyjny
Klient korporacyjny to inaczej przedsiębiorca. Jest to zatem bardzo szeroka kategoria klientów, których lwią część stanowią spółki prawa handlowego. W ich przypadku szybkość działania często okazuje się kluczowa, dlatego współpraca ze mną obejmuje zarówno osobistą obecność w siedzibie firmy, urzędzie czy sądzie, jak i wsparcie zdalne. Rodzaj pomocy prawnej zależy przede wszystkim od profilu gospodarczego klienta. Warto pamiętać, że polscy przedsiębiorcy mogą w wielu sytuacjach korzystać ze wsparcia w ramach funduszy europejskich. Dobry prawnik wesprze również przedsiębiorcę, gdy napotka on trudności w funkcjonowaniu firmy. Pełnomocnik może reprezentować klienta korporacyjnego w postępowaniu układowym bądź upadłościowym. Bardzo często dobrze przygotowana strategia pozwala wykorzystać postępowanie układowe jako nowy start dla firmy, która boryka się ze swoimi problemami.
Po czym poznać dobrego prawnika w Warszawie?
Wielu mieszkańców Warszawy, którzy potrzebują pomocy prawnej, poszukuje dobrego prawnika w swoim mieście. Co jednak oznacza, że specjalista od prawa jest dobry? Przede wszystkim, że posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, jest zaangażowany w sprawy klientów oraz postępuje etycznie. Taka kombinacja cech gwarantuje owocną współpracę zarówno na etapie przedsądowym, jak i w toku procesu.
Gdzie szukać?
Czy poszukiwania prawnika powinny się ograniczać tylko do wyszukiwarki internetowej? Wszystko zależy od woli samego klienta. Niekwestionowaną zaletą tej metody jest możliwość zapoznania się z opiniami na temat konkretnego prawnika. Tu jednak warto zachować ostrożność i zwracać uwagę, gdzie opinie są zamieszczone. Często bowiem negatywne opinie są jednym ze sposobów działania nieuczciwej konkurencji.
Równie skuteczną strategią jest poleganie na poleceniach innych klientów danego prawnika. Dotyczy to jednak głównie tych pełnomocników, którzy już od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się renomą.
Ile trzeba zapłacić?
Koszt usług świadczonych przez prawnika zależy od rodzaju sprawy, z jaką się zgłosisz. W związku z tym trudno, aby adwokat miał stały cennik. Prawnik musi każdorazowo oszacować czas potrzebny na wnikliwą analizę sprawy i opracowanie skutecznej strategii. Nie bez wpływu na koszty usługi prawnej są także wizyty w sądach, urzędach czy innych instytucjach.
Ze swojej strony dokładam wszelkich starań, aby postępowanie zakończyło się w możliwie najszybszym terminie. Unikam bezpodstawnego przedłużania spraw sądowych, składając jedynie takie wnioski, które są korzystne i przydatne z punktu widzenia interesu mojego klienta. Dodatkowo zlecone mi sprawy prowadzę wyłącznie osobiście. Oznacza to, że nie korzystam z pomocy substytutów, a osobiste uczestnictwo w rozprawie sądowej pozwala mi reagować natychmiast na to, co dzieje się w procesie.
Dobry prawnik to osoba, którą przede wszystkim obdarzysz zaufaniem w kwestii pracy nad Twoim problemem prawnym. Zaufanie jest tutaj kluczowe, ponieważ tylko szczerość na linii klient-pełnomocnik gwarantuje skuteczną pomoc. Zatajając informacje bądź świadomie wprowadzając w błąd prawnika, działasz tak naprawdę na własną szkodę. Zapraszam do nawiązania kontaktu.