Adwokat w Warszawie działa na specyficznym, bardzo wymagającym rynku. Oprócz orientacji w orzecznictwie i poglądach jurysprudencji ważną rolę odgrywają umiejętności interpersonalne. U dobrych prawników łączą się one z dążeniem do jak najlepszej ochrony interesów osoby zwracającej się o pomoc prawną. Z tego powodu znalezienie kompetentnego profesjonalisty nie jest najłatwiejsze.
Spis treści:
Jak znaleźć?
Cenione powołanie
Co decyduje o cenie?
Jak znaleźć dobrego adwokata w Warszawie?
Poszukiwanie dobrego adwokata prowadzącego kancelarię w Warszawie może okazać się trudnym zadaniem. Przykładowo po wpisaniu w wyszukiwarce Google frazy „kancelaria adwokacka w Warszawie – obsługa spółek” otrzymamy trzy i pół miliona wyników. Na co zatem zwrócić uwagę?
Z pewnością pomocne przy wyborze prawnika mogą być rekomendacje i opinie, np. publikowane w mediach. Zwykle dotyczą one dużych, powstałych tuż po roku 1989 roku kancelarii, zajmujących się przede wszystkim obsługą złożonych transakcji gospodarczych (fuzje, przejęcia, prywatyzacja spółek Skarbu Państwa). Bez trudu znajdziesz też rankingi i artykuły dotyczące prawników prowadzących indywidualną praktykę w bardzo wyspecjalizowanych dziedzinach, np. związanych z nowymi technologiami.
Wobec tego, poszukując porady dotyczącej np. założenia spółki jawnej lub sukcesji w rodzinnej firmie, warto zwrócić się do prawnika, który potrafi zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu, mając stale na uwadze, że klient jest przede wszystkim żywym człowiekiem, z planami, oczekiwaniami i obawami. Adwokat pracujący indywidualnie jest w stanie doradzić jak dobry znajomy lub partner biznesowy, dysponując zarazem sprawdzoną i aktualną wiedzą. Dzięki temu nie tyle zrealizuje proste, lecz niezbyt korzystne dla klienta „zamówienie” (np. przygotowanie umowy spółki cywilnej, podczas gdy majątek wspólników lepiej ochroniłaby forma spółki z o.o.), lecz wskaże rzeczywiście przydatne i opłacalne w dłuższej perspektywie rozwiązania. Widać tu wielki atut praktyki indywidualnej – spotkanie twarzą w twarz, pozwalające na dialog bez niepotrzebnych pośredników.
Cenione powołanie
Tak często spotykane w praktyce określanie adwokata mianem profesjonalisty nie jest przypadkowe. Wskazuje ono na wysokie standardy, których ma prawo oczekiwać klient. Na ich straży stoją m.in. ujęte w normy prawne zasady etyki zawodowej. Wobec tego ważną wskazówką przy wyborze prawnika jest jego podejście do kodeksu etycznego.
W języku angielskim znaczenia słów „profession” (zawód) i „occupation” (zajęcie, stała praca zarobkowa) są diametralnie różne. Professions (np. lekarz, prawnik, nauczyciel) są na szczycie hierarchii zajęć wykonywanych w ramach społecznego podziału pracy. W związku z tym właśnie przedstawiciele tych elitarnych, darzonych zaufaniem profesji powinni wykazywać się pełnym oddaniem swojej pracy. Postawą właściwą dla profesjonalisty jest również nastawienie na świadczenie usług wymagających pogłębionej wiedzy, zaufania i doświadczenia, nie zaś pogoń za maksymalizacją przychodów per fas et nefas. Umacnianiu i premiowaniu pożytecznych postaw służą wysokie standardy postępowania, wypracowane dzięki gromadzonemu przez pokolenia doświadczeniu. Zarówno za Atlantykiem, jak i w Europie są one ujęte w kodeksy etyczne, traktowane bardzo poważnie jako wiążące prawo, wskazujące optymalne zarówno dla klienta, jak i profesji praktyki i zachowania podczas świadczenia pomocy prawnej, a także poza kancelarią (R. Sarkowicz, Etyka…, s. 18).
Co decyduje o cenie usług adwokatów prowadzących kancelarie w Warszawie?
Skuteczny adwokat, prowadzący kancelarię np. w Warszawie, jest w stanie wykorzystać swój potencjał m.in. dzięki temu, że nie jest przeciążony obowiązkami zawodowymi. Nie bez powodu Kodeks pracy i ustawy szczególne, np. dotyczące zawodów medycznych, poświęcają wiele uwagi obliczaniu czasu pracy, obowiązkowym okresom odpoczynku i urlopom. Co prawda, de lege lata adwokat nie może wykonywać zawodu na podstawie umowy o pracę, jednak dość oczywiste jest, że powinien dbać o swoje siły tak samo, jak np. zatrudnieni w szpitalu czy przychodni lekarze. Dzięki temu możliwe jest pełne skupienie się na każdej osobie zwracającej się o pomoc prawną, czy to w wymagających lektury wielu umów i innych dokumentów sprawach gospodarczych, czy w sytuacjach takich jak rozwiązanie małżeństwa lub proces o alimenty. Wtedy konieczne jest nie tylko przeanalizowanie zagadnień prawnych i przygotowanie strategii działania przed sądem, lecz przede wszystkim cierpliwe, uważne i empatyczne wysłuchanie zmagającego się z poważnymi trudnościami życiowymi klienta. Właśnie w takich sytuacjach widać wartość czasu potrzebnego na refleksję, analizę i znalezienie optymalnych rozwiązań.