Rozwiązanie umowy o pracę to czynność, która może być zainicjowana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Jest ona regulowana przez Kodeks pracy i wymaga ścisłego przestrzegania procedur prawnych. Zwróć uwagę, że istnieją różne formy rozwiązania umowy, a każda z nich podlega szczegółowym regulacjom, mającym na celu ochronę interesów obu stron stosunku pracy. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci, jak szczegółowo wygląda to zagadnienie.
Spis treści:
Sposoby
Kiedy kończy się okres wypowiedzenia?
Forma i treść oświadczenia o wypowiedzeniu
Sytuacja, w której to pracodawca wypowiada pracownikowi umowę
Sposoby rozwiązania umowy o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Wiele zależy tu od inicjatora decyzji oraz zaistniałych okoliczności. Prawo pracy, regulowane przede wszystkim przez Kodeks pracy, wskazuje trzy główne ścieżki rozwiązania stosunku pracy:
– na mocy porozumienia stron;
– przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem;
– przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia – rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Co istotne, pamiętaj, że ten ostatni przypadek może wynikać np. z poważnego naruszenia obowiązków przez pracownika lub pracodawcę. Oczywiście, poza wspomnianymi sposobami, umowa rozwiąże się również z upływem czasu, na który była zawarta.
Kiedy kończy się okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Forma i treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę, niezależnie od tego, czy dochodzi do niego przez wypowiedzenie, czy rozwiązanie bez wypowiedzenia, wymaga zachowania określonej formy i treści oświadczenia. Kodeks pracy nakłada na pracodawców i pracowników obowiązek wypowiedzenia umowy o pracę na piśmie, podkreślając tym samym formalny charakter takiej decyzji.
Sytuacja, w której to pracodawca wypowiada pracownikowi umowę
Ponadto w przypadku, gdy to pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy pracownikowi – i jest to umowa na czas nieokreślony – oraz wówczas, gdy rozwiązuje on umowę o pracę bez wypowiedzenia, w oświadczeniu o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy powinien wskazać przyczynę uzasadniającą złożenie tego oświadczenia. Ponadto oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno zawierać również pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Jak widzisz, z pozoru prosty temat może rodzić wiele pytań. Prawidłowa ścieżka postępowania zależy w dużej mierze od stanu faktycznego. Niemniej jednak, niezależnie od sytuacji, zawsze należy postępować zgodnie z prawem. W związku z tym, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niejasności, możesz skonsultować je z adwokatem, który udzieli Ci fachowej porady prawnej.