Strona główna » Prawo spadkowe » Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie jest specjalistą, który może pomóc Ci w przypadku problemów czy niejasności związanych z kwestiami dotyczącymi szeroko pojętego dziedziczenia po osobie zmarłej. Jak zapewne wiesz, prawo spadkowe to szeroka gałąź prawa, z którą możesz spotkać się niemal na każdym etapie życia. Czy jednak wiesz, co oznacza ta definicja i jakich dotyczy sytuacji? Wyjaśnimy Ci to poniżej.

Spis treści
Czym zajmuje się specjalista?
Zagadnienia teoretyczne
Pomoc prawna
Dziedziczenie testamentowe i zachowek
Dziedziczenie z mocy prawa

Czym zajmuje się prawnik do spraw spadkowych w Warszawie?

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie, tak jak w każdym innym polskim mieście, na co dzień analizuje zagadnienia z zakresu szeroko pojętego prawa spadkowego. Jest to swego rodzaju oczywistość, która wynika z nazwy zawodu i specjalizacji. Zwróć jednak uwagę na to, że wspomniane pojęcie może być w istocie o wiele szersze. Wpływa na to polskie prawodawstwo, które niejednokrotnie bywa skomplikowane w interpretacji. Obecnie chcielibyśmy Ci wyjaśnić, czym w rzeczywistości jest prawo spadkowe oraz z jakimi sytuacjami możesz się spotkać.

Zagadnienia teoretyczne

Odpowiadając na pytanie, prawo spadkowe jest zestawem norm, które regulują przejście majątku spadkodawcy, czyli osoby zmarłej, na spadkobiercę. W istocie jest to jeden z działów prawa cywilnego. Czy to oznacza, że tylko tę ustawę musisz analizować? Niestety, ale nie. Prawo cywilne, choć odgrywa niezwykle ważną funkcję, nie jest jedynym aktem prawnym, który reguluje kwestie dziedziczenia. Niemniej jednak wiele zależy również od tego, co zostało zapisane spadkodawcy lub po prostu, co mu się należy z mocy prawa. Jak widzisz, pod uwagę musisz wziąć przynajmniej kilka czynników. W związku z tym, jeżeli masz jakiekolwiek trudności lub pytania, warto skonsultować je z adwokatem. To osoba, która posiada niezbędne umiejętności do tego, aby pomóc Ci rozwiązać problem lub zaproponować dogodne rozwiązanie. W naszej kancelarii szukamy długoterminowych i najkorzystniejszych rozwiązań dla klientów z poszanowaniem zasad etyki zawodowej. Prowadzimy sprawy dotyczące również innych gałęzi prawa, m.in. prawa rodzinnego, prawa karnego czy prawa pracy. Obsługujemy również przedsiębiorców i ich spółki, pomagając zawierać umowy i wszelkie transakcje handlowe.

Teczki z dokumentami

Co to jest spadek?

Wiesz już, czym jest prawo spadkowe. Mimo wszystko do tej pory nie poruszyliśmy jeszcze tematu samego spadku. Tak naprawdę jest to pojęcie ściśle związane z całym prawem spadkowym i można je definiować jako prawa i obowiązki należące do spadkodawcy w momencie jego śmierci, które przechodzą na spadkobierców w trakcie procesu dziedziczenia. Pośród tego możesz zastanawiać się, co może być przedmiotem spadku? Otóż tutaj odpowiedzi jest bardzo wiele, choć wydaje się, że najczęściej są to pieniądze, nieruchomości czy inne rzeczy prywatne osoby zmarłej. Abstrahując od tego, musisz pamiętać, że spadek musi spełniać podstawowe kryteria, takie jak m.in. charakter cywilnoprawny czy majątkowy.

W jakich sytuacjach pomoże dobry prawnik do spraw spadkowych w Warszawie?

Dobry prawnik do spraw spadkowych w Warszawie i nie tylko może pomóc w wielu kwestiach z zakresu dziedziczenia. Wśród przykładów możemy wskazać sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, o stwierdzenie nieważności testamentu, o zapłatę zachowku czy o stwierdzenie niezgodności dziedziczenia. Z pozoru są to sytuacje, które wyglądają na trywialne. Niemniej jednak głębsza analiza indywidualnego przypadku może sprawić, że to, co wydawało się oczywiste, wcale takie nie jest. Aby jednak jeszcze lepiej przybliżyć Ci te zagadnienia, skupimy się teraz na jeszcze głębszej analizie tego zagadnienia.

Dziedziczenie testamentowe

Nie ulega wątpliwości fakt, że prawo spadkowe zajmuje się w dużej mierze dziedziczeniem. Czy jednak wiesz, że wśród tego zagadnienia można wyróżnić kilka sposobów? Dokonajmy podziału. Pierwszym dokumentem, który stanowi podstawę do ubiegania się o spadek, jest testament. W prostych słowach testament jest niczym innym, jak rozporządzeniem własnym majątkiem spadkodawcy na wypadek jego śmierci. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że możemy wyróżnić zarówno testamenty zwykłe, jak i szczególne. Ponadto duże znaczenie ma sposób sporządzenia testamentu. Tutaj możemy wskazać m.in. na własnoręczne spisanie dokumentu. W takim przypadku masz do czynienia z tzw. testamentem holograficznym. Co ciekawe, w skrajnych przypadkach testament może być sporządzony nawet w podróży czy w innych sytuacjach losowych. Niemniej jednak za dokument urzędowy uznamy tylko testament sporządzony u notariusza. Pamiętaj również, że jeżeli przed śmiercią spadkodawcy został sporządzony testament, to całe postępowanie spadkowe odbywa się zgodnie z jego zapisami. Oczywiście, w zależności od okoliczności, osoby nieujęte w tym dokumencie mogą ubiegać się np. o zachowek. Wiele zależy od stanu faktycznego oraz stopnia pokrewieństwa.

Dziedziczenie z mocy prawa

Kolejnym sposobem obok testamentu jest dziedziczenie z mocy prawa. Stosuje się je w momencie, gdy zmarły nie sporządził testamentu. Możesz zastanawiać się, jak w takim przypadku wygląda postępowanie spadkowe? Otóż jest ono realizowane zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem spadkowym. W myśl konkretnych zapisów, co do zasady pierwszeństwo mają małżonek oraz dzieci zmarłego, a następnie wnuki, a także prawnuki. Zwróć jednak uwagę na to, że dziedziczenie z mocy prawa nie wyklucza rodziców oraz rodzeństwa, a nawet pasierbów czy dziadków. Tak jak wspomnieliśmy, wiele zależy od konkretnego przypadku, z jakim zderzysz się w rzeczywistości.

Jak widzisz, zagadnienia te potrafią być naprawdę skomplikowanie. Poza standardowym dziedziczeniem z mocy testamentu możemy wyróżnić też, chociażby dziedziczenie z mocy prawa. Co więcej, określona grupa osób może w konkretnych sytuacjach ubiegać się również o zachowek. Nawet wówczas, gdy nie zostali oni ujęci w testamencie. Dlatego też, jeżeli masz jakiekolwiek niejasności czy pytania związane z zagadnieniami spadkowymi, to prawnik do spraw spadkowych w Warszawie będzie odpowiednią osobą, do której powinieneś się skierować. Jest to osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie, które mogą okazać się niezbędne do pozytywnego rozwiązania danej sytuacji.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523