Strona główna » Prawo spadkowe

Prawo spadkowe

Odrzucenie spadku przez małoletniego

Odrzucenie spadku przez małoletniego

Odrzucenie spadku przez małoletniego ma szczególne znaczenie, gdy mamy do czynienia ze spadkami zadłużonymi na znaczne sumy. Do podjęcia trafnej decyzji konieczna jest jednak dokładna, oparta na indywidualnym podejściu, analiza. Może np. okazać się, że wierzytelności są przedawnione albo część długów nie istnieje ze względu na nieważność umów albo potrącenie.

Odrzucenie spadku przez małoletniego Czytaj więcej »

Zachowek po rodzicach

Zachowek po rodzicach

Zachowek po rodzicach ma na celu zabezpieczenie interesów majątkowych dzieci spadkodawcy w sytuacjach, gdy on sam nie zatroszczył się o to w należyty sposób. Spadkodawca może co prawda rozrządzić całością swego majątku na wypadek śmierci, jednak uprawnieni do zachowku będą mieć roszczenie o jego pokrycie.

Zachowek po rodzicach Czytaj więcej »

Sprawy spadkowe w Warszawie

Sprawy spadkowe w Warszawie

Sprawy spadkowe w Warszawie to sprawy ważne dla rodziny zmarłego oraz dla osób powołanych do dziedziczenia. Rozstrzygnięcie sądu co do nabycia spadku i jego działu ma także znaczenie dla zapisobierców oraz wierzycieli spadkodawcy. Nie bez racji prawo spadkowe określa się jako prawo w pewnym sensie bliskie każdemu człowiekowi.

Sprawy spadkowe w Warszawie Czytaj więcej »

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku ma bardzo duże znaczenie dla obrotu prawnego. Jest ono oświadczeniem woli, które spadkobierca może złożyć przed sądem albo notariuszem. Ratio legis tego, znanego już prawu rzymskiemu, rozwiązania jest zapewnienie autonomii osobom powołanym do dziedziczenia, które nie są zainteresowane objęciem spadku, np. ze względu na długi spadkowe.

Odrzucenie spadku Czytaj więcej »

Podział spadku w Warszawie

Podział spadku w Warszawie

Podział spadku w Warszawie to wg. sprawozdzań Ministerstwa Sprawiedliwości (https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/488/dane-statystyczne) rodzaj sprawy niezmiennie pojawiający się w warszawskich statystykach sądowych każdego roku. Jest to bowiem zakończenie wspólności majątkowej powstającej wraz otwarciem spadku. Zastosowanie tutaj mają przepisy Kodeksu Cywilnego, a decyzja o dokonaniu podziału spadku wynikać może z umowy albo na mocy orzeczenia sądu. W każdym z tych przypadków Sąd powinien przeprowadzić gruntowną analizę sytuacji prawnej i faktycznej.

Podział spadku w Warszawie Czytaj więcej »

Kancelaria prawa spadkowego w Warszawie

Kancelaria prawa spadkowego w Warszawie

Kancelaria prawa spadkowego w Warszawie zajmuje się sprawami bliskimi każdemu człowiekowi. Prawo spadkowe wiąże się z najważniejszymi momentami życia ludzkiego, jego przepisy decydują o tym, do kogo trafi spuścizna będąca zwykle owocem całego życia zmarłego. Prawo spadkowe ma zatem trudne do przecenienia znaczenie dla losów rodziny i innych osób najbliższych tego, po kim pozostał spadek. Z tego względu cenna w takich sytuacjach okazuje się profesjonalna i oparta na etyce pomoc prawna.

Kancelaria prawa spadkowego w Warszawie Czytaj więcej »

Adwokat ds. spadków w Warszawie

Adwokat ds. spadków w Warszawie

Adwokat ds. spadków w Warszawie udziela pomocy prawnej w bardzo zróżnicowanych sytuacjach. Jego rola nie ogranicza się do sporządzania wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i występowania przed sądami. Prawo spadkowe reguluje sprawy zasadnicze, które w pewnym sensie dotykają każdej sfery życia. Wynika to z istoty mechanizmu dziedziczenia. Waga problematyki spadkobrania nie pozwala pominąć także kwestii etyki zawodowej.

Adwokat ds. spadków w Warszawie Czytaj więcej »

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie jest specjalistą, który może pomóc Ci w przypadku problemów czy niejasności związanych z kwestiami dotyczącymi szeroko pojętego dziedziczenia po osobie zmarłej. Jak zapewne wiesz, prawo spadkowe to szeroka gałąź prawa, z którą możesz spotkać się niemal na każdym etapie życia. Czy jednak wiesz, co oznacza ta definicja i jakich dotyczy sytuacji? Wyjaśnimy Ci to poniżej.

Prawnik do spraw spadkowych w Warszawie Czytaj więcej »

Prawnik prawa spadkowego w Warszawie

Prawnik prawa spadkowego w Warszawie

Prawnik prawa spadkowego w Warszawie to osoba, która zajmuje się zagadnieniami związanymi ze skutkami prawnymi, jakie niesie za sobą śmierć osoby fizycznej. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dość wrażliwy temat, niemniej warto mieć na uwadze polskie prawodawstwo. Co do zasady, sprawy spadkowe potrafią budzić wiele emocji, dlatego niezwykle istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie. W poniższym artykule przedstawimy kilka kluczowych zagadnień dotyczących tej gałęzi prawa.

Prawnik prawa spadkowego w Warszawie Czytaj więcej »

Adwokat prawa spadkowego w Warszawie

Adwokat prawa spadkowego w Warszawie

Adwokat prawa spadkowego w Warszawie to profesjonalista, który może pomóc Ci w sprawach związanych m.in. z szeroko pojętym dziedziczeniem majątku. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, wspomniana tematyka potrafi być skomplikowana, dlatego też warto skorzystać z pomocy osoby posiadającej odpowiednią wiedzę, wykształcenie i doświadczenie. Wychodząc Ci naprzeciw, w artykule skupimy się na różnych kwestiach związanych z tym zagadnieniem.

Adwokat prawa spadkowego w Warszawie Czytaj więcej »

Adwokat od spraw spadkowych w Warszawie

Adwokat od spraw spadkowych w Warszawie

Adwokat od spraw spadkowych w Warszawie jest osobą, która może okazać się nieocenionym wsparciem dla pogrążonych w żałobie, potencjalnych spadkobierców. Kwestie prawne związane z dziedziczeniem są niezwykle skomplikowane, a w trudnym czasie po odejściu bliskiej osoby w szczególności warto zatroszczyć się o profesjonalną pomoc. Dlaczego warto skorzystać z usług adwokackich

Adwokat od spraw spadkowych w Warszawie Czytaj więcej »

Prawnik zajmujący się sprawami spadkowymi

Dobry prawnik od spraw spadkowych w Warszawie

Dobry prawnik od spraw spadkowych prowadzący kancelarię w Warszawie jest potrzebny na przykład w sytuacji, gdy nastąpiło niespodziewane otwarcie spadku po osobie bliskiej. Kompleksowa analiza położenia spadkodawcy i jego dziedziców, a co za tym idzie – przygotowanie dopasowanych na miarę rozwiązań prawnych, odgrywa ważną rolę również wtedy, gdy zmarły pozostawił kilka testamentów lub gdy był stroną umowy majątkowej małżeńskiej.

Dobry prawnik od spraw spadkowych w Warszawie Czytaj więcej »

Przedawnienie zachowku

Przedawnienie zachowku

Nie jest tajemnicą, że jednym z najskuteczniejszych sposobów obrony przed roszczeniem o zapłatę zachowku jest podniesienie zarzutu jego przedawnienia. Termin przedawnienia roszczenia o zachowek wynosi 5 lat, natomiast moment rozpoczęcia jego biegu jest uzależniony od tego, kto jest zobowiązany do zapłaty zachowku. W pierwszej kolejności zobowiązanym z tytułu zachowku jest spadkobierca. W

Przedawnienie zachowku Czytaj więcej »

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest prawną możliwością pozbawienia spadkobiercy prawa do zachowku czy dziedziczenia ustawowego. Jest to instrument prawa cywilnego, uregulowany w Kodeksie cywilnym, który pozwala spadkodawcy wyłączyć z grona spadkobierców osobę, która zwykle mogłaby liczyć na udział w spadku. Procedura ma miejsce najczęściej w przypadku różnorodnych sporów czy niedopełniania obowiązków rodzinnych. Sprawdź, na czym polega pozbawienie spadkobiercy prawa do zachowku i kiedy można je zastosować.

Wydziedziczenie Czytaj więcej »

Wysokość zachowku

Wysokość zachowku

Wysokość zachowku zależy od wielu różnych czynników, a sam zachowek określa się jako środek ochrony praw spadkobierców, którzy zostali pominięci w testamencie lub których dziedziczenie zostało ograniczone przez dyspozycje spadkodawcy. Innymi słowy, pozwala on partycypować w spadku, który przysługiwałby bliskim, gdyby nie dokonano rozporządzenia majątkiem za życia. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, od czego zależy wysokość takiego świadczenia?

Wysokość zachowku Czytaj więcej »

Archiwa Prawo spadkowe - Kancelaria Adwokacka Weronika Drejewicz

Obliczanie wysokości zachowku

Obliczanie wysokości zachowku – co wpływa na jej zmniejszenie? Niniejszy wpis ma na celu wskazanie innych możliwości obrony przez roszczeniem o zachowek, tj. możliwości wynikających z przewidzianego w Kodeksie cywilnym sposobu obliczania zachowku. Ustalanie substratu zachowku Punktem wyjściowym przy obliczaniu wysokości należnego zachowku jest określenie substratu zachowku. W tym celu należy ustalić czystą

Obliczanie wysokości zachowku Czytaj więcej »

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523