Kancelaria adwokacka prawa rodzinnego w Warszawie to miejsce, w którym można uzyskać fachową poradę na tematy związane z szeroko pojętymi sprawami rodzinnymi, które wynikają zarówno z kodeksu cywilnego, jak i kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wśród nich znajdują się m.in. rozwody, podział majątku czy kwestie związane z opieką. W wielu przypadkach są to bardzo wrażliwe zagadnienia, dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Ale czym w istocie jest prawo rodzinne? To wyjaśnimy Ci już poniżej.
Spis treści
Czym się charakteryzuje?
Teoria
Akty prawne
Z czym na co dzień mierzą się prawnicy?
Wybrane pojęcia
Zasady
Czym zajmuje się kancelaria adwokacka prawa rodzinnego w Warszawie?
Kancelaria adwokacka prawa rodzinnego w Warszawie to miejsce, w którym pracują specjaliści zajmujący się na co dzień analizą różnorodnych zagadnień prawnych. Jak sama nazwa wskazuje, głównym obiektem zainteresowań jest tu szeroko pojęte prawo rodzinne. W naszej kancelarii do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, ponieważ wiemy, jak wrażliwe mogą być takie tematy. Oprócz tego oferujemy pomoc z zakresu prawa spadkowego, prawa karnego czy prawa pracy oraz obsługujemy przedsiębiorców i spółki, pomagając m.in. w zawieraniu umów i transakcji handlowych.
W teorii
Prawo rodzinne to tak naprawdę jeden z działów prawa cywilnego, które skupia wokół siebie o wiele więcej zagadnień. Niemniej jednak zawężając krąg zainteresowań, możemy wskazać na to, że są to wszelkiego rodzaju stosunki rodzinne, zarówno te majątkowe, jak i niemajątkowe, ale także powiązania i stosunki rodzinne pomiędzy sobą oraz osobami trzecimi. Co ciekawe, tę dziedzinę możemy definiować jako jeden z najbardziej obszernych działów prawa w naszym kraju. Jak możesz się domyślać, wynika to z istotności wszelkiego rodzaju spraw, które tak naprawdę mają fundamentalne znaczenie dla nas samych, ale też dla ogółu społeczeństwa.
Jakie akty prawne mają największe znaczenie?
Nie ulega wątpliwości, że z pewnością przyda Ci się wiedza dotycząca tego, jakie akty prawne regulują w Polsce prawo rodzinne. W szczególności musimy wskazać tu wspomniany we wstępie kodeks cywilny oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy. To właśnie w nich znajdziesz dogłębny opis, a także informacje dotyczące szeroko pojętego funkcjonowania rodziny. Wśród najciekawszych wątków możemy wskazać m.in. na:
– sposoby zawierania małżeństwa;
– sprawy związane z funkcjonowaniem rodziny, w tym dotyczące praw dzieci i ochrony rodziny;
– kwestie związane z równouprawnieniem oraz dyskryminacją.
Są to kwestie, z którymi możesz spotkać się na co dzień. Jednocześnie obszar tematyczny jest niezwykle szeroki, dlatego, jeżeli spotykasz się z wątpliwościami czy szukasz odpowiedzi na pytania, to warto skorzystać z pomocy prawnika. To osoba, która posiada obszerną wiedzę i doświadczenie, które są niezbędne podczas rozwiązywania konkretnej sprawy.
Z czym na co dzień mierzą się prawnicy w kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego w Warszawie?
Prawnicy w kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego w Warszawie zajmują się szeroko pojętymi sprawami rodzinnymi. W związku z tym, jak już wiesz, pod uwagę bierzemy tu w szczególności kodeks cywilny oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy. Mimo wszystko wskazanie samego aktu prawnego nie jest wystarczające, aby dogłębnie wyczerpać temat. Wychodząc Ci naprzeciw, poniżej przedstawiamy, z czym tak naprawdę mierzą się prawnicy każdego dnia i z jakimi problemami można się do nas zwrócić.
Wybrane pojęcia
Bez wątpienia istotne znaczenie mają podstawowe pojęcia, z którymi możesz spotkać się, poszukując informacji na temat prawa rodzinnego. Wśród wybranych zagadnień możemy wskazać na:
– władzę rodzicielską, która skupia wokół siebie obowiązki i prawa rodziców do sprawowania pieczy nad dzieckiem – chodzi tu zarówno o kwestie osobowe, jak i majątkowe, a w szczególności o wychowanie dziecka z poszanowaniem jego godności i praw, co wynika m.in. z art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego;
– obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek wzajemny, który jest szerzej opisany w dziale III kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – w istocie, jest to instytucja prawna, która ma na celu zapewnić członkom rodziny środki do utrzymania w momencie, gdy nie są oni w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb;
– adopcję, czyli przysposobienie, a szerzej nawiązanie stosunku pomiędzy przysposabianym a przysposobionym.
Zasady
Co istotne, warto zwrócić również uwagę na to, że poza podstawowymi pojęciami, prawo rodzinne cechuje się również pewnymi zasadami. W piśmiennictwie wskazuje się bardzo często na zasadę dobra dziecka, która obejmuje m.in. sferę jego spraw osobistych, ale także wymiar materialny. Patrząc na przykładowe orzecznictwo, możemy stwierdzić, że chodzi tu w szczególności o zapewnienie dziecku środków do życia, ale też o zadbanie o prawidłowy rozwój fizyczny czy intelektualny. Kolejną zasadą jest zasada ochrony rodziny, która skupia się wokół szeroko pojętego dobra rodziny i wynika m.in. z Konstytucji Rzeczypospolitej.
Następnie możemy wskazać na zasadę równouprawnienia kobiety i mężczyzny, która nakazuje traktować prawa i obowiązki w związku małżeńskim na równi. Chodzi tu w szczególności o obowiązek wierności, wzajemnej pomocy czy współdziałania dla dobra rodziny.
Wiesz już, czym jest prawo rodzinne i wokół jakich zagadnień skupiają się podstawowe akty prawne, które to prawo kształtują. Możesz również wywnioskować, że jest to niezwykle szeroki krąg zagadnień. W związku z tym, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika. To osoba, która posiada odpowiednią wiedzę, wykształcenie oraz doświadczenie, które pozwalają na indywidualne podejście do każdego przypadku i zaproponowanie optymalnego rozwiązania.