Dobry adwokat od podziału majątku w Warszawie zapewnia wsparcie w sprawach dotyczących kwestii bardzo istotnych dla funkcjonowania nie tylko samego związku małżeńskiego, lecz także całej rodziny, obejmującej zwykle małoletnie dzieci. Szczególnie ważne dla klientów zwracających się np. o prowadzenie postępowania przed sądem, jest to, komu przypadnie dom lub mieszkanie, w którym wychowują się dzieci. Niebagatelne znaczenie ma także los praw przynoszących dochód, np. akcji czy obligacji.
Spis treści:
Prawnik zajmujący się sprawami majątku po rozwodzie: czym się cechuje?
Soft skills i hard skills
Na czym w świetle prawa polega wspólność majątkowa męża i żony?
Ścieżka przez meandry prawa
Wspólność a współwłasność
Zniesienie wspólności: co mówią aktualne regulacje?
Prawnik ds. zniesienia wspólności małżeńskiej: co bierze pod uwagę udzielając pomocy klientom?
Dwa rodzaje majątków
W jaki sposób można w praktyce podzielić majątek dorobkowy?
Czym charakteryzuje się dobry adwokat od podziału majątku prowadzący kancelarię w Warszawie?
Najogólniej rzecz ujmując, dobry adwokat od podziału majątku oraz innych spraw rodzinnych i małżeńskich w Warszawie to prawnik dysponujący zarówno gruntownym wykształceniem uniwersyteckim, jak i umiejętnościami zdobytymi podczas aplikacji oraz w trakcie pracy zawodowej. Nieco upraszczając, można powiedzieć, że „teoria” (wiedza merytoryczna dotycząca systemu prawa, nie tylko prawa rodzinnego sensu stricto) oraz „praktyka”, czyli umiejętność jasnego, przekonującego prezentowania argumentów na rzecz klienta, łączą się, zapewniając odpowiadające profesjonalnym standardom wsparcie prawne.
Umiejętności „twarde” i „miękkie”
Nie budzi zatem wątpliwości, że adwokat albo radca prawny prowadzący sprawy majątkowe małżonków lub osób rozwiedzionych to osoba, która posiada szeroką wiedzę na temat różnorodnych gałęzi prawa, nie tylko kilku wybranych zagadnień. Ograniczenie się do fragmentarycznej znajomości przepisów czy niektórych tez z orzecznictwa to źle pojęta „specjalizacja”, podobnie jak np. pamięciowe przyswajanie sobie tekstu ustaw, zwłaszcza z obszarów prawa, które cechują się częstymi nowelizacjami (np. przepisy budowlane czy podatkowe).
Adwokat zajmujący się interesującym nasz obszarem prawa majątkowego małżeńskiego dysponuje także umiejętnościami interpersonalnymi. Szczególnie przydatna jest umiejętność prowadzenia rozmowy z ludźmi o różnych typach osobowości, często przeżywających wiele trudnych, skrajnych przeżyć i emocji w związku z konfliktem i kryzysem rodziny stojącym za orzeczeniem rozwodowym i podziałem majątku dorobkowego. W takich przypadkach szczególne znaczenie ma takie prowadzenie konsultacji z klientem, by zrozumiał on swe położenie prawne, np. konsekwencje zaskarżenia wyroku rozwodowego apelacją albo skutki ugody zawartej z byłym mężem czy żoną w sprawach majątkowych.
Omawiana przez nas sytuacja budzi wiele skrajnych emocji po stronie małżonków, ich dzieci czy np. teściów, niemniej wymaga również chłodnej i zdystansowanej analizy przede wszystkim tego, co znajduje się w mających zastosowanie w danym stanie faktycznym aktach prawnych. Z tego względu wyjaśniam klientom, że ze względu na zmiany przepisów wraz z upływem czasu, do oceny ważności i skutków niektórych umów albo innych czynności prawnych zastosowanie znajdą regulacje obowiązujące nie dziś, lecz np. w momencie dokonywania czynności. Klient, który zrozumie mechanizmy działania przepisów dotyczących jego interesów majątkowych albo osobistych, czuje się pewnie i komfortowo. Poczucie bezpieczeństwa prawnego po jego stronie rośnie. Ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w wypadku rozwodu i rozpadu związku, nieraz budowanego latami. Co istotne, chcąc opisać temat zniesienia wspólności majątkowej między małżonkami i jej konsekwencji prawnych, nie możemy ograniczyć się wyłącznie do jednej sytuacji. Podział majątku to szerokie, wieloaspektowe zagadnienie, które pokrótce opisane zostało poniżej.

Na czym w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego polega wspólność majątkowa między małżonkami?
Zacznijmy od przypomnienia, że interesująca nas wspólność majątkowa niewątpliwie wiąże się z podziałem majątku, m.in. po rozwiązaniu małżeństwa prawomocnym wyrokiem. W świetle polskiego prawa wspólność majątkowa obejmuje znaczną część przedmiotów praw (rzeczy i praw podmiotowych, np. wierzytelności, udziałów czy akcji), które małżonkowie nabyli w trakcie małżeństwa. Mamy zatem do czynienia ze wspólnością dorobku. Istnieją w konsekwencji trzy masy majątkowe: majątek wspólny męża i żony, majątek osobisty męża i majątek osobisty żony. Co istotne, istnieją pewne wyjątki od reguły wspólności dorobku. Do majątku wspólnego nie wejdą składniki, które k.r.o. zalicza w skład któregoś ze wspomnianych majątków osobistych (zob. art. 31 i n. k.r.o.).
Mając taką podstawową wiedzę o unormowaniach Kodeksu, można w łatwy sposób wywnioskować, czym w istocie jest podział majątku. Należy w związku z tym zwrócić uwagę, że celem takiej procedury podziałowej (czy to w drodze odpowiednich umów, czy to przed sądem) jest przeniesienie własności konkretnych przedmiotów czy środków pieniężnych na jedną ze stron. Jest to zagadnienie, z którym najczęściej można się spotkać po orzeczeniu rozwodu.
Wspólne prawa to nie zawsze to samo
Dodajmy, że wspólności majątkowej małżeńskiej nie należy utożsamiać ze „standardową” współwłasnością, o której mowa w art. 195 i n. k.c. Nie oznacza to, że małżonkowie nie mogą nabywać udziałów w takiej współwłasności, czy to do majątku wspólnego, czy to do majątków osobistych. Mogą też np. obdarowywać się udziałami ułamkowymi w różnych przedmiotach, np. samochodzie, dziełach sztuki czy innych ruchomościach. Pewne przedmioty majątkowe mogły być „zwykłą” współwłasnością partnerów w okresie narzeczeństwa (np. prezenty od przyszłych teściów). Znaczna ilość majątku (np. mieszkanie, papiery wartościowe, wspólne przedsiębiorstwo) mogła być także nabyta w okresie życia w związku nieformalnym (konkubinacie).
Warto w tym miejscu dodać, że swoboda zawierania umów, np. sprzedaży czy darowizny, „przesuwających” między majątkami męża i żony określone składniki majątkowe, nie jest całkowicie nieograniczona. Niekiedy umowy takie można uznać za zawarte w celu obejścia prawa (in fraudem legis), a zatem nieważne (zob. art. 58 § 1 k.c. oraz wyrok SA w Gdańsku z 7 października 2020 r., V ACa 380/20). Nie oznacza to rzecz jasna, że przenoszenie konkretnych składników majątku osobistego (np. mebli, samochodu, pieniędzy) do majątku wspólnego w oparciu o umowę cywilną inną niż intercyza jest niedozwolone (por. np. wyrok SA w Gdańsku z 25 czerwca 2019 r., V ACa 74/19).
By przejść przez prawny labirynt
W praktyce małżonek może być podmiotem praw różnego rodzaju (ułamków w prawie własności różnych ruchomości i nieruchomości, podmiotem wierzytelności i innych praw). Ma także udział w masie, która była do momentu rozwiązania małżeństwa objęta wspólnością majątkową. Jako adwokat dążę przede wszystkim do tego, by osoba zwracająca się do mej kancelarii o wsparcie prawne zdawała sobie sprawę z tego, co jest jej własnością, co zaś należy np. do teściów lub innych osób. Przykładowo, małżonkowie są nieraz przez wiele lat przeświadczeni, że jeżeli za swe środki (np. z kredytów) wybudowali dom na posesji należącej do teściów, to dom należy do nich. Jedynie grunt pozostaje własnością rodziców drugiej strony. W rzeczywistości, ze względu na zasadę superficies solo cedit (łac. „to, co jest na gruncie, staje się jego częścią”), własność budowli wzniesionych na powierzchni nieruchomości, podobnie jak np. zasadzonych na niej drzew, należy do właściciela gruntu. W takiej sytuacji wyjaśniam, korzystając z przykładów czy zrozumiałych metafor, że w naszym prawie brak jest instytucji odrębnej własności budynków na cudzym gruncie. Wyjątkiem jest jedynie własność budynków i innych urządzeń wzniesionych przez wieczystego użytkownika. Zupełnie inną kwestią, uregulowaną odrębną ustawą, jest własność lokali, np. mieszkań w domach wielorodzinnych.
Kładę również nacisk na to, by klient zdawał sobie sprawę z tego, że nie jest pozbawiony prawnych sposobów ochrony swych praw i interesów. W grę wchodzą np. rozliczenia tytułem nakładów na nieruchomość, często możemy mieć także do czynienia z zasiedzeniem danej posesji. Dla udzielenia porady prawnej i np. podjęcia się prowadzenia sprawy sądowej albo przygotowania projektu niezbędnych umów konieczne jest przede wszystkim dokładne zbadanie stanu faktycznego, następnie stanu prawnego (np. treści ksiąg wieczystych). Kluczem do sukcesu jest otwartość na to, co klient ma do powiedzenia, uważna analiza dokumentów czy innych zapisków, z którymi przychodzi oraz indywidualne podejście do każdego człowieka. Sprawia ono, że prawnik staje się zaufanym doradcą, a jego wiedza i doświadczenie służą ochronie najważniejszych dóbr tego, kto potrzebuje pomocy.
Wspólność majątkowa i jej zniesienie: spojrzenie na aktualne przepisy
Analizując zasygnalizowane powyżej kwestie w świetle polskiego prawa, nie sposób pominąć ustaw, takich jak Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Należy pamiętać, że samo postępowanie o podział majątku wspólnego jest szerzej uregulowane w art. 567 i n. k.p.c. To właśnie z tych przepisów możemy dowiedzieć się, że postępowanie o podział majątku następuje dopiero po ustaniu wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami. Oczywiście wspomniane zagadnienie jest o wiele szersze, ponieważ wymaga dogłębnej analizy stanu faktycznego, a także przesłanek prawnych, w tym wyroku rozwodowego. W związku z tym, jeżeli borykasz się z zagadnieniem związanym z podziałem majątku, to zawsze warto skorzystać z pomocy prawnika. Jest to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę, narzędzia, wykształcenie oraz doświadczenie, które pomagają w osiągnięciu korzystnego rezultatu.
Jakie czynniki wpływające na położenie klienta bierze pod uwagę dobry adwokat od podziału majątku w Warszawie?
Doświadczenie pokazuje, że dobry adwokat do podziału majątku wspólnego w Warszawie lub innym mieście, musi w swej pracy brać pod uwagę wiele aspektów wiążących się z majątkowymi konsekwencjami rozwodu lub np. wprowadzenia ustroju rozdzielności mocą orzeczenia sądu lub poprzez zawarcie intercyzy. Sprawy majątkowe męża i żony wiążą się zwykle z prawem zobowiązań (np. wynagrodzenie za świadczenie usług, dzieło, roboty budowlane), prawem handlowym (dywidenda, akcje), czasami także autorskimi prawami majątkowymi (małżonkowie mogli wspólnie tworzyć). Bardzo duże znaczenie dla losów rodziny, zwłaszcza dzieci, ma to, co stanie się z domem albo mieszkaniem. Bardzo istotne są też losy oszczędności zgromadzonych banku czy roszczeń małżonków związanych ze stosunkiem pracy.
Majątek wspólny a majątek osobisty
Nieco wyżej zostało wspomniane, że istnieje rozgraniczenie majątków na majątek wspólny i dwa majątki osobiste. Zapewne zastanawiasz się, czym są te dwa pojęcia oraz jakie znaczenie mają w praktyce obrotu. Otóż zagadnienia związane z majątkiem wspólnym reguluje m.in. art. 31 § 2 k.r.o. Analizując ten przepis, możemy wskazać, że majątek wspólny obejmuje m.in.:
– pobrane wynagrodzenia za pracę (pensję) czy dochody z jakiejkolwiek innej działalności zarobkowej małżonków;
– środki zgromadzone na kontach pracowniczych i emerytalnych;
– kwoty składek, które zostały zaewidencjonowane na subkoncie emerytalnym.
Zgodnie z art. 33 k.r.o., do majątku osobistego męża bądź żony zaliczają się m.in. następujące składniki:
– przedmioty nabyte w drodze dziedziczenia;
– przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności (czyli przed zawarciem małżeństwa albo np. w trakcie obowiązywania umowy majątkowej małżeńskiej wprowadzającej rozdzielność);
– przedmioty, które uzyskano np. z tytułu odszkodowania;
– niezbywalne prawa, które mogą przysługiwać wyłącznie jednej osobie.
W jaki sposób można przeprowadzić podział wspólnego majątku męża i żony?
Dowiedziałeś się już, czym jest majątek wspólny i osobisty. W następnym kroku chcemy pokrótce opisać, jak dokonuje się podziału majątku objętego wspólnością małżeńską. Warto zwrócić uwagę, że istnieje kilka sposobów przeprowadzenia takiego podziału. Przypomina to nieco sytuacje spadkobierców.
Należy dodać, że na wniosek męża albo żony sąd może przeprowadzić podział wspólnego majątku już w wyroku rozwodowym (art. 58 § 3 k.r.o.). Przepis pozwala na to pod warunkiem, że przeprowadzenie podziału nie pociągnie za sobą nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym (ibidem). Dopuszczalna zatem jest pewna zwłoka, o ile nie będzie ona zbyt wielka. Należy zwrócić uwagę, że czym innym niż podział majątku jest orzeczenie w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania z zajmowanego przez małżonków wspólnego mieszkania (zob. art. 58 § 2 k.r.o.).
Trzeba także pamiętać, że każda ze stron zawsze ma możliwość przedstawienia swojej propozycji. Nie oznacza to jednak, że zostanie ona zaakceptowana. Oczywiście pod uwagę bierze się wiele kwestii, takich jak m.in. sytuację życiową stron, a nawet długość trwania małżeństwa. Abstrahując od tego, innym sposobem na podział majątku jest również pozasądowe wypracowanie kompromisowego rozwiązania, przyjmującego np. formę przygotowanej w kancelarii adwokackiej ugody.
Jasne jest, iż z problematyką podziału wspólnego majątku małżonków wiąże się wiele zagadnień dotykających zarówno prawa rodzinnego, jak i handlowego czy cywilnego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że większość spraw jest stosunkowo prosta. Nic bardziej mylnego. Sprawy rozwodowe bardzo często zaliczają się do tych szczególnie skomplikowanych, tym bardziej że towarzyszy im konflikt angażujący zwykle większość członków rodziny. W związku z tym warto skorzystać z pomocy adwokata albo radcy prawnego. Posiada on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, zdobyte m.in. na salach sądowych. To osoba, która dokładnie przeanalizuje sytuację i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania, odpowiadające prawu a przy tym dobrze przemyślane i oparte na indywidualnym, wolnym od schematów i apriorycznych założeń podejściu.