Sposoby rozwiązania umowy o pracę
Umowę o pracę można rozwiązać w jeden z następujących sposobów:
- na mocy porozumienia stron;
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem;
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia – rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Oczywiście umowa rozwiąże się również z upływem czasu, na który była zawarta.
Kiedy kończy się okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Forma i treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia
Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (zarówno składane przez pracodawcę, jak i pracownika) powinno nastąpić na piśmie.
Ponadto w przypadku gdy to pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę i jest to umowa na czas nieokreślony oraz wówczas gdy rozwiązuje on umowę o pracę bez wypowiedzenia, w oświadczeniu o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy powinien wskazać przyczynę uzasadniającą złożenie tego oświadczenia.
Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno zawarać również pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Autorka niniejszego artykułu Adwokat Weronika Drejewicz specjalizuje się w świadczeniu na rzecz Klientów pomocy prawnej w sprawach z zakresu prawa pracy.
Posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach pracowniczych. Reprezentuje zarówno pracowników, jak i pracodawców w postępowaniach z odwołań od rozwiązania umowy o pracę, sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy, sprawach o zapłatę zaległego wynagrodzenia lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, sprawach o mobbing oraz odszkodowanie za wypadek przy pracy.
Na rzecz Klientów świadczy również usługi opiniowania i przygotowywania dokumentacji pracowniczej, w tym umów o pracę, kontraktów menedżerskich, umów o zakazie konkurencji, a także regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania oraz dokumentów związanych z rozwiązaniem stosunku pracy.
Pomaga Klientom na każdym etapie postępowania – od konsultacji wstępnych po reprezentację w toku postępowań sądowych oraz egzekucyjnych.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie z zakresu prawa pracy, skontaktuj się z Adwokatem Warszawa – Kancelarią Adwokacką Adwokat Weroniki Drejewicz i uzyskaj profesjonalne wsparcie prawne.
Zadzwoń i uzyskaj pomoc w swojej sprawie
Zapoznaj się z ofertą w sprawach z zakresu prawa pracy