Strona główna » Prawo spadkowe » Porady prawne spadkowe w Warszawie

Porady prawne spadkowe w Warszawie

Porady prawne spadkowe w Warszawie

Porady prawne spadkowe w Warszawie – metropolii liczącej ponad 1,7 mln mieszkańców, a przy tym najważniejszym ośrodku życia gospodarczego Polski – dotyczą nieraz spraw skomplikowanych. Scheda pozostawiona np. przez inwestora giełdowego może obejmować nieruchomości, przedsiębiorstwa, akcje i udziały w spółkach. Towarzyszyć im mogą różne zobowiązania, np. z tytułu kredytów, pożyczek czy leasingu.

Spis treści:
Dlaczego warto skorzystać z pomocy?
Soft skills i hard skills
Profesjonalne wsparcie
Czego w praktyce dotyczą porady?
Aktywa i pasywa
Jakie przepisy znajdą zastosowanie?

Dlaczego korzystanie ze spadkowych porad prawnych w Warszawie to dobre rozwiązanie?

Porady prawne z zakresu prawa spadkowego, których udzielam w mojej kancelarii w Warszawie, mają, podobnie jak, np. sprawy rozwodowe i rodzinne, szczególną wagę. Warto zwrócić uwagę, że na znaczenie prawa do dziedziczenia wskazuje jego ochrona w Konstytucji RP (art. 21 i 64, zob. również ważny dla dziedziczenia gospodarstw rolnych wyrok TK z 31 stycznia 2001 r., P 4/99 oraz np. dotyczący praw spadkobiercy podatnika VAT wyrok TK z 29 maja 2007 r., P 20/06).

Szczególne podejście

Zawsze biorę pod uwagę to, że moi klienci znajdują się w trudnym momencie, spowodowanym śmiercią rodzica, małżonka lub innej bliskiej osoby. Znaczenie nabiera wtedy nie tylko dokładne, biorące pod uwagę nawet najdrobniejsze szczegóły, zbadanie stanu faktycznego i jego prawnych konsekwencji, lecz także empatia, zarówno poznawcza, jak i emocjonalna.

W mojej pracy łączę tzw. umiejętności „twarde”, stricte merytoryczne (hard skills), z istotnymi w procesie komunikacji z drugim człowiekiem umiejętnościami „miękkimi” (soft skills). Takie podejście sprzyja pełnej ochronie majątku i najlepiej pojętego interesu osób, którym zapewniam wsparcie prawne i reprezentację.

Pomoc oparta na profesjonalnej wiedzy

Jak wskazuje doświadczenie pokoleń prawników, klient, który zwraca się o pomoc do adwokata, zwykle czuje się niepewnie, jest zdezorientowany. Często ma jakieś, zwykle niezbyt jasne, informacje o prawie, np. zaczerpnięte z Internetu, od znajomych, itp. Niestety, zazwyczaj są to informacje błędne. Dotyczy to spraw wszelkiego rodzaju, zarówno spadkowych czy małżeńskich, jak i np. z zakresu prawa spółek lub działalności gospodarczej. Moim zadaniem jest wyjaśnienie wątpliwości oraz stworzenie atmosfery zaufania, komfortu i bezpieczeństwa. Wielkie znaczenie ma tajemnica adwokacka.

Kolejnym etapem jest dokładne ustalenie stanu faktycznego i jego przeanalizowanie. W związku z tym przygotowuję opinie prawne, np. dotyczące kredytów i innych zobowiązań zmarłego. Oferuję także reprezentację w procesach oraz w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku lub jego dział. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zajmuję się kwestiami podatkowymi i administracyjno-prawnymi.

Jakich zagadnień dotyczą porady prawne z zakresu prawa spadkowego w Warszawie?

Doświadczenie, które zgromadziłam przez kilkanaście lat praktyki, w tym udzielania porad prawnych z zakresu prawa spadkowego w Warszawie, pokazuje, że klienci często postrzegają schedę spadkową jako zespół konkretnych przedmiotów (np. mieszkanie, papiery wartościowe, lokaty bankowe). Podstawowe znaczenie ma wówczas wyjaśnienie w zrozumiały sposób, że z perspektywy prawa sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zwracam na to uwagę, ponieważ dzięki temu klient rozumie, dlaczego w jego interesie jest kompleksowe, pieczołowite sprawdzenie, co pozostawił po sobie zmarły, zwłaszcza że część praw gaśnie wraz ze śmiercią uprawnionego, np. służebności osobiste z art. 299 k.c.

Uściśnięcie dłoni

Aktywa i pasywa

Dziedziczenie to przejście na spadkobierców praw i obowiązków zmarłego w drodze tzw. sukcesji uniwersalnej. Jest to forma następstwa prawnego pod tytułem ogólnym. Występuje ono nie tylko w obszarze prawa spadkowego, lecz także w kilku innych przypadkach wskazanych wyraźnie w ustawach. Jednym z nich jest łączenie się spółek handlowych (art. 494 § 1 k.s.h.).

Istotą sukcesji uniwersalnej jest wstąpienie następcy prawnego (np. spółki przejmującej) w ogół praw i obowiązków majątkowych (zatem i długów) poprzednika wskutek jednego zdarzenia prawnego (np. połączenia spółek). Wyjątkowymi rozwiązaniami są zapis windykacyjny (art. 981^1 i n. k.c.) oraz przejście niektórych praw i obowiązków majątkowych na określone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Zauważ, że spadkobierca nabywa wszystkie przedmioty majątkowe (nie tylko ruchomości i nieruchomości), które należą do spadku. W grę wchodzą wierzytelności (np. z umowy pożyczki, z umowy o pracę), a także udziały w spółkach i akcje. Dziedziczeniu podlegają także, np. patenty oraz prawa do ich uzyskania (art. 12 i 67 Prawa własności przemysłowej). Zasadą jest, że prawa majątkowe tworzące spadek przechodzą na dziedziców jedynie w zakresie, w jakim przysługiwały one spadkodawcy, a zatem zgodnie z zasadą nemo plus iuris in alium transferre potest, quam ipse habet (łac. „nikt nie może przenieść na inną osobę więcej praw, niż sam ma”).

Przejście na spadkobiercę długów spadkowych jest ogólną zasadą, wyrażoną w art. 922 k.c. Staje się on w efekcie zobowiązany osobiście do spełnienia świadczenia, które odpowiada treści długu (np. zwrot użyczonej maszyny, spłata kredytu). Zakres odpowiedzialności może być zróżnicowany, np. ze względu na sposób przyjęcia spadku. W każdej sytuacji zapewniam pełną obsługę prawną, w tym analizę testamentów i innych dokumentów, negocjacje z wierzycielami, przygotowanie projektów ugód oraz pism procesowych. Oprócz sfery spadkowej, zajmuję się też prawem cywilnym, prawem pracy czy prawem karnym.

Przepisy dawne, lecz wciąż aktualne

Na zakończenie wskażmy, że co do zasady, dla określenia, co weszło w skład spadku i kto jest powołany do dziedziczenia, znaczenie ma nie prawo materialne obowiązujące, np. w momencie orzekania przez sąd stwierdzający nabycie spadku, lecz w chwili, w której spadek się otworzył, czyli w momencie śmierci spadkodawcy (art. 924 k.c., art. LI przep. wprow. K.c.). Dotyczy to nie tylko przepisów zawartych w księdze IV k.c., lecz także np. prawa nieruchomości, prawa spółek czy unormowań dotyczących zobowiązań. Z tego względu należy sięgać w praktyce po przepisy obowiązujące wiele lat temu oraz interpretujące je orzecznictwo i piśmiennictwo. Zwracam na to uwagę klientom, którzy dzięki temu wiedzą, dlaczego prowadzenie ich spraw wymaga czasu i wysiłku, a co za tym idzie, adekwatnego do nakładu pracy honorarium. Odpowiada to wymogowi szczególnej skrupulatności co do rozliczeń z klientem (§ 50 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej).

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523