Strona główna » Prawo rodzinnne » Sprawy rozwodowe w Warszawie na Bemowie

Sprawy rozwodowe w Warszawie na Bemowie

Sprawy rozwodowe w Warszawie na Bemowie

Sprawy rozwodowe w Warszawie na Bemowie, tak samo jak w innych dzielnicach miasta, to obszar praktyki adwokackiej, w którym pojawiają się różnorodne wyzwania. Wielkie znaczenie ma kompleksowe zbadanie sytuacji klienta i jego rodziny. Istotne jest ustalenie, czy spełnione są przesłanki rozwodu, co obejmuje wspólny majątek oraz to, kto zajmuje się dziećmi. Skuteczna pomoc prawna wymaga zawsze przyjęcia szerokiej perspektywy, wychodzącej poza przepisy k.p.c. i k.r.o.

Spis treści
Pełna pomoc prawna
Czy koniecznie trzeba się rozwieść?
Prawo i interes rodziny
Mniej oczywiste konsekwencje
Samotny rodzic de facto i de iure
Kryzys związku
Znaczenie wyroku sądowego
Brzmienie przepisów

Pełna pomoc prawna w sprawach rozwodowych w Warszawie na Bemowie

Kancelarię od spraw rozwodowych w Warszawie na Bemowie prowadzę już dłuższy czas. Dobrze wiem, że sytuacje, w których w grę wchodzi orzeczenie rozwodu lub separacji, są bardzo złożone. Są to sprawy skomplikowane – zwłaszcza gdy małżeństwo trwało przez wiele lat – po względem prawnym, m.in. ze względu na konieczność załatwienia kwestii majątkowych. Zagmatwane są także relacje małżonków, często będących w poważnym konflikcie, wywołanym na przykład rozpoczęciem życia w konkubinacie. Wszystko to przekłada się na oczekiwania klienta, jego wyobrażenia o procesie rozwodowym, a czasem także przeświadczenie, że dla rozwiązania małżeństwa nie ma prawnych alternatyw.

Czy rozwód jest zawsze niezbędny?

Wychodzę z założenia, że wiele małżeństw można uratować, np. z pomocą mediacji. Nie chodzi o przypadki skrajne, gdy mamy do czynienia z przestępstwami popełnianymi przez męża lub żonę (pobicie, groźby karalne, wyłudzenia itp.). Wówczas konieczne okaże się złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oraz podjęcie przez adwokata kroków zapewniających ochronę przed przemocą.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy klient myśli o rozwodzie np. ze względu na lekkomyślne zarządzanie finansami i innymi sprawami majątkowymi przez partnera. W takich wypadkach przesłanki rozwodu nie muszą zachodzić, a drogą do rozwiązania problemów jest skorzystanie z innych narzędzi prawnych przewidzianych w k.r.o.

Działanie dla dobra rodziny

W zależności od postawy drugiej strony w grę może wchodzić zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy) wprowadzającej np. zupełną rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Czasami, gdy mąż lub żona marnotrawi zarobki lub odmawia łożenia na potrzeby dzieci, rozwiązaniem lepszym (przynajmniej na dany moment) niż rozwód czy separacja okaże się zwrócenie się do sądu, by nakazał wypłacanie pensji lub innych należności przypadających temu małżonkowi do rąk drugiego małżonka. Pozwala na to art. 28 k.r.o. Pozytywny i wychowawczy wpływ na lekkomyślnego partnera może mieć już samo przedstawienie mu opinii prawnej sporządzonej przez adwokata lub wzięcie przez niego udziału w konsultacji dotyczącej obowiązków i praw małżonków przewidzianych w k.r.o. Gdy jest to potrzebne, sporządzam także pisma procesowe, w tym pozew rozwodowy i wnioski o udzielenie przez sąd zabezpieczenia. Zapewniam pełną pomoc w toku postępowania (reprezentacja na rozprawach, sporządzenie i popieranie apelacji, zażaleń), a także po jego zakończeniu (egzekucja orzeczeń, podział majątku itp.).

Sprawy rozwodowe w Warszawie na Bemowie: nie tylko pozwy i apelacje

Doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych w Warszawie, m.in. na Bemowie, wskazuje, iż zapewnienie efektywnej pomocy wymaga dysponowania przez adwokata wiedzą z różnych dziedzin prawa. Oprócz bardzo dobrej znajomości praktyki sądowej i procedury w sprawach rodzinnych i małżeńskich, konieczna jest orientacja w prawie rzeczowym, handlowym i prawie zobowiązań. Pozostawanie w związku małżeńskim ma także znaczenie np. w prawie podatkowym.

Rodzina na spacerze

Rozpad małżeństwa, samotny rodzic i wykładnia przepisów fiskalnych

Klienci zwracający się o pomoc w sprawach rozwodowych są często zainteresowani ulgami podatkowymi wynikającymi z rozliczenia się wraz z dzieckiem przez rodzica wychowującego je samotnie. Pomocne okazuje się wówczas przystępne wytłumaczenie, że czym innym jest sfera faktów, a czym innym sfera prawa.

Znaczenie tego rozróżnienia widać np. w wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji podatkowej z 31 grudnia 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.838.2024.2.KR).

Rodzina w kryzysie

Jeszcze w 2021 r. ojciec wychowujący samemu dwie córki wystąpił z pozwem rozwodowym. W dniu 9 maja 2022 r. sąd powierzył pieczę nad dziećmi wyłącznie ojcu, który wraz z dziećmi wyprowadził się z mieszkania zajmowanego dotychczas wraz z żoną.

Od tego czasu wnioskujący o wydanie interpretacji ojciec prowadził gospodarstwo tylko z dziećmi. Można zatem mówić o separacji de facto. Jak podano w interpretacji, ojciec dbał o rozwój córek (edukacja, wyjazdy wakacyjne, hobby, zaspokojenie potrzeb zdrowotnych i bytowych). Matka od 2022 r. nie bierze udziału w wychowaniu dzieci, nie realizuje obowiązku alimentacyjnego względem nich, nie ma nawet kontaktu z córkami.

W 2022 r. kurator wskazał, że bezpieczeństwo dzieci wymaga przeprowadzki ze względu na zagrożenie stwarzane przez matkę.

Sfera faktów a sfera prawa

Szczególnie istotne dla wykładni przepisów ustawy o PIT ma to, że rozwód orzeczono prawomocnie w 2023 r. Wcześniej małżonkowie nie pozostawali w separacji de iure, a sąd nie pozbawił ani nie ograniczył władzy rodzicielskiej matki.

Pojawiło się pytanie: czy de facto wychowujący samotnie dzieci rodzic może skorzystać z preferencji w rozliczeniu PIT? Czy jest to dopuszczalne za lata podatkowe poprzedzające moment, w którym małżeństwo przestało istnieć de iure?

Verba legis

Dyrektor KIS przypomniał, iż w myśl art. 6 ust. 4c ustawy o PIT, z preferencyjnego rozliczenia skorzystać może rodzic, który jest kawalerem bądź panną, owdowiał, jest rozwódką albo rozwodnikiem, orzeczono w stosunku do niego separację, jego mąż/żona został pozbawiony władzy rodzicielskiej bądź odbywa karę więzienia. Same zaszłości faktyczne, np. rozłączenie małżonków, nie wystarczą.

Niezbędne jest orzeczenie sprawiające, że podatnik staje się np. rozwodnikiem. Oprócz tego katalog osób, które mogą korzystać z preferencji z art. 6 ust. 4c ustawy, jest zamknięty. Widać tu znaczenie zrozumiałej informacji prawnej, chroniącej przed rozczarowaniami i stratą czasu, np. w urzędach skarbowych.

Co ciekawe, Dyrektor KIS nie odniósł się do kwestii rozliczenia się na preferencyjnych zasadach za rok 2024. Można przyjąć, że rozwiedziony rodzic samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi. Co prawda rozwód orzeczono w trakcie roku podatkowego, jednak de lege lata nie jest konieczne posiadanie statusu osoby rozwiedzionej przez całe 12 miesięcy.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523