Strona główna » Prawo rodzinnne » Ceny adwokata prawa rodzinnego w Warszawie

Ceny adwokata prawa rodzinnego w Warszawie

Ceny adwokata prawa rodzinnego w Warszawie

Ceny adwokata prawa rodzinnego w Warszawie są determinowane przez wiele czynników. Szczególnie ważny jest nakład pracy niezbędny do prowadzenia sprawy z odpowiadającą profesjonalnym standardom starannością. Dużą rolę odgrywają kwalifikacje merytoryczne i doświadczenie. Na wysokość honorarium adwokackiego wpływają także koszty prowadzenia kancelarii, zbliżone do kosztów związanych z wykonywaniem innych wolnych zawodów.

Spis treści:
Honorarium specjalisty
Skrupulatne rozliczenia
Eliminacja niepotrzebnych konfliktów
Co wpływa na koszty?
Uprawnienia i obowiązki stron
Nie tylko stawka godzinowa
Honorarium zależne od wygranej

Adwokat zajmujący się prawem rodzinnym w Warszawie: ceny, etyka i rozliczenia

Dla każdego adwokata prowadzącego kancelarię prawa rodzinnego w Warszawie jasne jest, że ceny pomocy prawnej budzą zainteresowanie klientów. Tym bardziej, że honorarium może być obliczane na różne sposoby – adekwatnie do stopnia skomplikowania sprawy i ilości czasu niezbędnego, np. do występowania przed sądami.

Dokładność rachunków

Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej (ZZEA) w § 50 przewiduje obowiązek dochowania przez adwokata szczególnej skrupulatności w rozliczeniach z klientami. W związku z tym, w mojej praktyce zawsze kieruję się zasadą całkowitej transparentności, dzięki której kwestie finansowe są w pełni zrozumiałe dla moich klientów. Doświadczenie wskazuje, że zachowanie wymaganej przez § 50 ZZEA skrupulatności sprzyja, m.in. deponowaniu kwot wpłacanych na inne niż pokrycie honorarium cele (np. opłaty sądowe, wynagrodzenia biegłych i tłumaczy) na specjalne subkonta. Subkonta takie tworzy się na potrzeby poszczególnych spraw. Sumy zdeponowane przez klientów, a niewykorzystane zgodnie z ustalonym wcześniej przeznaczeniem, są zwracane bezzwłocznie, a każdy klient może liczyć na otrzymanie wyczerpującego przedstawienia aktualnego stanu rozliczeń. W związku z objęciem adwokatów fiskalizacją, oprócz faktur i pokwitowań, wystawiam również paragony fiskalne.

Kalkulator, długopis i segregator

Unikanie zbędnych sporów

Co ciekawe, obowiązek szczególnej skrupulatności w obszarze rozliczeń finansowych chroni także interesy samego adwokata. Dzieje się tak, gdyż klient otrzymuje jasny obraz stanu swoich zobowiązań względem kancelarii. Pozwala to na eliminację nieporozumień, a przede wszystkim umożliwia wyczerpujące poinformowanie klienta o czynnikach wpływających na wysokość honorarium i innych należności. Doświadczenie wielu pokoleń prawników wskazuje, że z pozoru bagatelne niedomówienia w relacjach z klientem niepostrzeżenie przeradzają się w poważne konflikty. Kluczem do rozwiązania problemu, gdy jest on jeszcze w zarodku, często okazuje się zwyczajna rozmowa.

Czym kieruje się adwokat prawa rodzinnego w Warszawie przy ustalaniu swoich cen?

Adwokat zajmujący się prawem rodzinnym, czy to w Warszawie, czy w innym mieście, ustala cenę swojej pracy, biorąc pod uwagę, m.in. realia rynku. Wiążą go również powszechnie obowiązujące przepisy prawa (np. dotyczące umów z konsumentami) i unormowania etyki zawodowej.

Prawa i obowiązki

Adwokat – podobnie jak pracownik albo zleceniobiorca – ma gwarantowane przez Konstytucję prawo do adekwatnego wynagrodzenia. W swojej praktyce biorę zawsze pod uwagę również prawo klientów do pełnej wiedzy o wydatkach, które wiążą się z prowadzeniem ich spraw. Prawo klienta do rzetelnej i kompleksowej informacji finansowej aktualizuje się już w chwili, gdy decyduje się on na powierzenie kancelarii swojej sprawy, niezależnie od stopnia jej skomplikowania czy np. wartości przedmiotu sporu. Stanowiący fundament dobrych praktyk standard określono w § 50 ust. 2 ZZEA. Zgodnie z nim, adwokat ma obowiązek udzielenia klientowi informacji o wysokości wynagrodzenia albo o metodzie jego obliczenia (np. w oparciu o czas pracy). Informacje te powinny być przedstawione klientowi ex ante, tak by mógł podjąć decyzję w oparciu o pełną wiedzę o honorarium. W związku z tym, zawsze postępuję tak, by powierzenie sprawy mojej kancelarii łączyło się z opartą na czytelnej informacji zgodą klienta na zaproponowane przeze mnie warunki finansowe.

Wachlarz rozwiązań

Wynagrodzenie adwokata może przybrać formę ryczałtu (znane w USA jako fixed fee), np. za całość sprawy o separację albo alimenty. Ryczałt może objąć także jedną instancję, np. apelacyjną albo postępowanie związane z wniesieniem skargi kasacyjnej. Wynagrodzenie może być także obliczone przy pomocy stawki godzinowej (hourly fee). To właśnie ona często najlepiej obrazuje wkład pracy prawnika w prowadzenie danej sprawy. Nic nie stoi na przeszkodzie łączeniu poszczególnych metod, o ile ma to uzasadnienie merytoryczne i nie prowadzi do nieporozumień.

W mojej praktyce kieruję się zasadą jasnego przedstawienia sposobu obliczenia honorarium tak, by klient mógł świadomie zdecydować o przyjęciu mojej oferty. Niebagatelną rolę odgrywają tu tzw. umiejętności miękkie, zwłaszcza komunikatywność. Jeśli sprawa jest szczególnie złożona (np. rozwód połączony z podziałem majątku wspólnego, obejmującego kilka nieruchomości lub przedsiębiorstwo), również warunki finansowe są ujęte w umowie z klientem w adekwatny, bardziej rozbudowany sposób.

W zależności od efektu

Na zakończenie podkreślmy, że w naszym kraju, podobnie jak w innych państwach UE, nie jest dopuszczalne ustalanie honorarium na bazie tzw. pactum de quota litis, czyli umowy zawartej przed zapadnięciem ostatecznego orzeczenia w sprawie, w której klient zobowiązuje się do przekazania adwokatowi określonej części wygranej (znane w USA i Wielkiej Brytanii jako contingent fee). Może to nastąpić w pieniądzu (np. część zadośćuczynienia) albo w innej formie (np. przeniesienie ułamka prawa własności przysądzonej rzeczy). Polski ZZEA w § 50 ust. 3 zabrania uzależniania obowiązku zapłaty honorarium wyłącznie od ostatecznego rezultatu sprawy. Ten sam przepis pozwala jednak na ustalenie, że adwokat otrzyma dodatkowe honorarium za pozytywny wynik procesu, np. uzyskanie alimentów od byłego małżonka. Jest to tzw. success fee, uznane za dopuszczalne np. w wyroku SN z 25 V 2011 r., II CSK 528/11.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523