Prawnik ds. alimentów w Warszawie to osoba specjalizująca się w szeroko pojętym prawie cywilnym, w szczególności zagadnieniach wynikających z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jak zapewne wiesz, alimenty pojawiają się niejednokrotnie podczas sytuacji związanych z rozwodem, kiedy jedno z rodziców przejmuje opiekę nad małoletnim dzieckiem. Co ciekawe, nie jest to jedyna sytuacja, kiedy możesz mieć ubiegać się o takie świadczenie. Poniżej przeanalizujemy to zagadnienie nieco szerzej.
Spis treści
Czym zajmuje się specjalista?
Czym są takie świadczenia?
Regulacje zawarte w polskim prawie
Kiedy adwokat może okazać się pomocny?
Praktyczne aspekty postępowania
Strony postępowania
Czym zajmuje się prawnik ds. alimentów w Warszawie?
Prawnik ds. alimentów w Warszawie musi brać pod uwagę zaistniały stan faktyczny, ale także obowiązujące akty prawne. Musisz wiedzieć, że w zakresie spraw tego typu niejednokrotnie istotne są szczegóły, które mogą wpłynąć na konkretną sprawę. Zanim jednak zajmiemy się praktycznymi aspektami, przyjrzyjmy się teorii.
Czym są takie świadczenia?
Alimenty to słowo wywodzące się z języka łacińskiego, które dosłownie oznacza żywność. Oczywiście bezpośrednie tłumaczenie na pierwszy rzut oka może wydawać się niezwiązane z tematem, jednak jest zupełnie odwrotnie. W istocie świadczenia te odnoszą się do swego rodzaju zaspokajania potrzeb, jednak w myśl obecnej definicji stanowią po prostu środki utrzymania, które są potrzebne m.in. do zapewnienia wyżywienia, mieszkania czy edukacji. Warto wziąć pod uwagę również czym jest obowiązek alimentacyjny, który został uregulowany w dziale III Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Polega on na dostarczaniu wspomnianych środków utrzymania. Obowiązkiem mogą zostać obciążeni zarówno krewni w linii prostej, np. rodzice czy wnuki, jak i rodzeństwo. Ponadto musisz pamiętać, że obowiązek ten może również istnieć pomiędzy małżonkami lub byłymi małżonkami.

Regulacje zawarte w polskim prawie
Warto zauważyć, że w polskim prawie ochrona roszczeń alimentacyjnych zawiera się w normach prawa materialnego, a także procesowego. Głównymi aktami prawnymi są tu w szczególności Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks postępowania cywilnego. Pośród tego zwróć uwagę na to, że zadaniem wspomnianych norm jest uproszczenie całego procesu związanego z dochodzeniem i egzekwowaniem alimentów. Niemniej jednak często wskazuje się również na mediacje, które są alternatywnym i jednocześnie o wiele szybszym sposobem rozwiązywania sporów. Co więcej, możemy wskazać na to, że dążenie do ugodowego rozwiązania sprawy jest wymienianie jako jedna z zasad prawa cywilnego, która wywodzi się z art. 10 Kodeksu postępowania cywilnego. Pośród tego warto zwrócić uwagę, że co do spraw alimentacyjnych, w przepisach proceduralnych brak jest wyraźnego wskazania takiej zdatności. Niemniej jednak, ugoda może być zawarta w sprawach o określonym charakterze, a to wynika z art. 184 Kodeksu postępowania cywilnego. W rzeczywistości takie sprawy bardzo często kończą się jednak w sądzie. Niezależnie od sposobu rozstrzygania, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który na co dzień zajmuje się szeroko pojętym prawem rodzinnym. Jest to osoba, która posiada wiedzę, a także narzędzia ułatwiające dojście do konsensusu. W naszej kancelarii podchodzimy indywidualnie do każdej sprawy. Oprócz prawa rodzinnego zajmujemy się sprawami z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego czy prawa karnego, a także obsługą spółek i przedsiębiorców.
Kiedy dobry prawnik ds. alimentów w Warszawie może okazać się pomocny?
Dobry prawnik ds. alimentów w Warszawie może okazać się pomocny podczas wszelkich spraw alimentacyjnych w tym mieście. W związku z szerokim spektrum działania chcielibyśmy jednak przedstawić Ci praktyczne aspekty związane z tym zagadnieniem. Poniżej omówimy pokrótce m.in. kroki prowadzące do rozpoczęcia roszczeń o alimenty.
Jak w praktyce wygląda proces postępowania?
Z pewnością interesuje Cię zagadnienie dotyczące tego, jak w praktyce wygląda proces postępowania alimentacyjnego. Tak naprawdę możemy podzielić go na kilka etapów. Po pierwsze, należy złożyć stosowny wniosek do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby pozwanej. Dokument powinien zawierać m.in. oznaczenie sądu oraz stron postępowania wraz z adresami, a także wskazywać na to, że odnosi się do zasądzenia alimentów. Niezwykle ważne jest również uzasadnienie dotyczące tego, że pozwany jest w stanie spełnić obowiązek alimentacyjny. Pamiętaj, że wspomniane uzasadnienie należy poprzeć dowodami, np. w postaci zaświadczenia o zarobkach czy opłacanych rachunków. Ponadto zwróć uwagę na to, że musisz określić wartość sporu. Jest to iloczyn miesięcznych świadczeń, pomnożony przez 12, czyli liczbę miesięcy w roku. W dalszych krokach sprawa jest rozpatrywana przez sąd, który wydaje stosowne postanowienie.
Strony postępowania
W zależności od charakteru sprawy możemy wyróżnić różne strony postępowania alimentacyjnego. Niemniej jednak wydaje się, że najczęściej spotykamy się z sytuacjami o zasądzenie alimentów na nieletnie dziecko. W takim przypadku stronami postępowania są małoletni reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego oraz pozwany. Z drugiej strony, jak już wcześniej wspomnieliśmy, taka sprawa może dotyczyć małżonków, jak i byłych małżonków. Wówczas możemy wyróżnić zwykły i rozszerzony obowiązek alimentacyjny. Co istotne, obowiązek ten jest dość szerokim pojęciem zarówno ze względu na czas trwania, jak i wysokość płaconych świadczeń. Pamiętaj, że ze względu na określone sytuacje, alimenty mogą zostać obniżone, podwyższone, ale też obowiązek może wygasnąć.
Sprawy związane z prawem rodzinnym bywają niezwykle skomplikowane. Jeżeli chodzi o alimenty, warto zauważyć, że niemal każda z nich ma niezwykle indywidualny charakter. W związku z tym ważna jest nie tylko ocena stanu faktycznego, ale też odpowiednia analiza aktów prawnych. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy niejasności, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty. Prawnik to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i wiedzę, pomocne w osiągnięciu założonego celu.