Strona główna » Prawo rodzinnne » Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie

Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie

Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie

Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie zapewnia profesjonalną pomoc prawną dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów prawniczych i aplikacji, połączonej z doświadczeniem gromadzonym w kancelarii i na sali rozpraw. Ważnym aspektem tej pomocy jest przedstawienie dowodów obrazujących faktyczne aspekty sprawy w toku procesu o rozwód lub separację.

Spis treści:
Ochrona dobra klienta w toku postępowania dowodowego
Merytoryka
Specyfika dowodów
Otwarty katalog środków dowodowych
Argumentacja wniosków dowodowych
Dowód „skażony” nie musi być przekreślony
Orzekanie oparte na prawdzie

Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie chroni dobro klienta w toku postępowania dowodowego

Jako dobry adwokat rozwodowy, prowadzący kancelarię w Warszawie, kieruję się najlepiej pojętym interesem osób, które reprezentuję. Dotyczy to spraw każdego rodzaju, nie tylko tych o rozwiązanie małżeństwa, ale również o alimenty czy odebranie władzy rodzicielskiej. Specjalizuję się także w całkiem odmiennych dziedzinach niż prawo rodzinne, m.in. w prawie spadkowym, prawie cywilnym czy prawie pracy. Udzielam pomocy nie tylko osobom fizycznym, ale też przedsiębiorcom czy spółkom. W mojej kancelarii zapewniam kompleksową obsługę oraz indywidualnie podchodzę do każdego klienta.

Merytoryka to priorytet

Każdego adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi obowiązuje zasada rzeczowości (§ 13 ZZEA). Dotyczy to każdej formy wypowiedzi, tak ustnej, jak i na piśmie. „Rzeczowość” to tyle, co trzymanie się meritum. Z tego względu, gdy pracuję np. nad apelacją albo zażaleniem, zwracam uwagę na to, by poruszane w nich kwestie wiązały się bezpośrednio z istotą sprawy. Dzięki temu sporządzane przeze mnie pisma, m.in. pozwy i odpowiedzi na nie oraz projekty umów, w pełni odpowiadają profesjonalnym standardom.

Zachowaniu rzeczowości sprzyja stałe podnoszenie kwalifikacji, wykraczające poza niezbędne minimum. Z uwagą śledzę nie tylko nowelizacje przepisów, lecz także orzecznictwo i specjalistyczne publikacje. Sądzę, że adwokat skupiający się na sprawach rozwodowych powinien być erudytą, zarówno w obszarze prawa sensu stricto, jak i dyscyplin ważnych, gdy w grę wchodzi dobro dzieci i rodziny, np. psychologii i pedagogiki. Synergia umiejętności „twardych”, w tym biegłej znajomości prawa oraz umiejętności „miękkich” pozwala mi na świadczenie kompleksowej pomocy prawnej. Jej owocem jest, m.in. zabezpieczenie interesów klienta w toku postępowania dowodowego.

Specyfika dowodów

W interesujących nas w tym artykule sprawach rozwodowych najczęściej przeprowadzane są dowody z zeznań świadków, z dokumentów prywatnych i urzędowych oraz z opinii biegłych, zwłaszcza Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (OZSS). Jeśli zachodzi potrzeba, przedstawiane są też dowody wskazane w art. 308 i 309 k.p.c. (dowody z innych dokumentów niż te z art. 2431 k.p.c., z badań DNA itp.). „Podsumowującym” dowodem jest obowiązkowe przesłuchanie stron (art. 432 k.p.c.).

Strony niekiedy zgłaszają dowody zdobyte contra legem, np. dzięki rozmaitym podstępom. Chodzi m.in. o nagrania ze smartfonów i komputerów, korespondencję mailową oraz zrzuty ekranu w czasie korzystania przez drugą stronę z serwisów typu Facebook czy Tinder. Zawsze wyjaśniam klientom, jaką wartość merytoryczną i siłę przekonywania na sali sądowej mają te materiały. Opieram się przy tym na dokładnej analizie faktów, zwłaszcza z pozoru nic nieznaczących szczegółów.

Nieraz dowody pozyskano bez zgody zainteresowanych. Oprócz naruszenia dóbr osobistych, możemy mieć wtedy do czynienia ze złamaniem prawa karnego. W takiej sytuacji przygotowuję np. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Obrączka na stole

Brak numerus clausus

Czy takie dowody mogą być dopuszczone przez sąd rozwodowy? Zawsze wyjaśniam moim klientom, że de lege lata w procedurze cywilnej nie ma kategorycznego zakazu przeprowadzania przed sądem tego rodzaju „skażonych” dowodów. Zwracam uwagę na to, by reprezentowana przeze mnie osoba zdawała sobie w pełni sprawę z tego, że w zasadzie jako dowód może być dopuszczone wszystko, co przyczyni się do poznania prawdy. Katalog środków dowodowych jest zatem otwarty (zob. art. 309 k.p.c. oraz np. wyr. SA w Krakowie z 21 XII 2021 r., I ACa 354/20). Gdy klient zda sobie z tego sprawę, często wskazuje na rozmaite dowody, które wcześniej uznawał za pozbawione znaczenia, np. ze względu na braki formalne dokumentów, albo „nieoficjalny” charakter prywatnych zapisków. Wiedza i doświadczenie prawnicze pozwalają mi na wykorzystanie tych z pozoru bagatelnych źródeł dowodów do opracowania np. rzeczowej, a przez to skutecznej apelacji.

Jak dobry adwokat rozwodowy w Warszawie podchodzi do argumentacji wniosków dowodowych?

Dobrego adwokata rozwodowego występującego przed sądami w Warszawie cechuje umiejętność merytorycznego i przekonującego, opartego na pogłębionej wiedzy uzasadniania wniosków dowodowych. Ma to szczególne znaczenie w sprawach małżeńskich, gdzie wiele dowodów dotyczy sfery prywatnej, a nawet ściśle intymnej. Bywa, że dowody są pozyskane w sposób, który może budzić wątpliwości prawne i etyczne. Potwierdza to również moje doświadczenie. Z tego względu do każdej sprawy, w tym do jej aspektów dowodowych, podchodzę indywidualnie, unikając pułapek myślenia linearnego i zero-jedynkowego.

Dowód „skażony” nie musi być przekreślony

Można z powodzeniem argumentować, że dowody „nielojalne”, uzyskane contra legem, powinny być dopuszczalne zwłaszcza w sytuacjach, gdy brak innych środków dowodowych przemawiających za daną tezą. Dowód uzyskany wbrew prawu lub z naruszeniem dobrych obyczajów i powszechnie aprobowanych zasad lojalności w zasadzie nie powinien a priori być kwalifikowany jako niedopuszczalny, a jego zgłoszenie traktowane jako nadużycie prawa procesowego z art. 41 k.p.c. Czym innym jest ewentualna odpowiedzialność cywilna i karna tego, kto dowód zdobył lub zlecił jego pozyskanie, np. prywatnemu detektywowi.

Orzekanie oparte na prawdzie

Sąd powinien do poszczególnych dowodów uzyskanych bezprawnie podchodzić indywidualnie, unikając schematów. Ocena ich powinna nastąpić zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów (art. 233 § 1 k.p.c.). Poprawność rozumowania sędziego w dużej mierze zależy od aktywności adwokata. Szczególne znaczenie ma zatem umiejętność budowania logicznej i zwięzłej argumentacji. Jej dopełnieniem jest komunikatywność i znajomość retoryki.

Reprezentując mych klientów, podkreślam, że przysługuje im prawo do dowodu, wywiedzione z konstytucyjnego prawa do sądu. Na rozprawach i w pismach procesowych przedstawiam argumenty wskazujące, że prawo do dowodu jest niezbędne do realizacji prawa do rzetelnego postępowania. Opracowując taktykę procesową, zwracam uwagę również na to, że w danej sprawie sąd może uznać, że powołanie dowodu jest wadliwe, bowiem narusza dobre obyczaje. Konsekwencją będzie nieuwzględnienie wniosku strony i pominięcie dowodu.

Na zakończenie podkreślmy, że na adwokacie specjalizującym się w sprawach rozwodowych spoczywa obowiązek działania w sposób racjonalny. Powinien zatem – gdy przemawiają za tym względy merytoryczne – odmówić np. złożenia wniosku o przeprowadzenie dowodu zaproponowanego przez klienta. W takiej sytuacji wyjaśniam reprezentowanemu, dlaczego w jego dobrze pojętym interesie leży inne rozwiązanie, np. zawarcie ugody.

Adwokat Weronika Drejewicz – Profesjonalny Adwokat Warszawa

 

 

Adwokat Weronika Drejewicz

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej osób fizycznych, przedsiębiorców indywidualnych oraz polskich i zagranicznych spółek prawa handlowego, zdobywane w czasie wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami adwokackimi w Warszawie.

 

Specjalizuje się w świadczeniu usług w sprawach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach spadkowych oraz karnych, także w zakresie reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi wszystkich instancji.

 

Ponadto posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi prawnej transakcji handlowych oraz obsługi korporacyjnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Posiada obszerną praktykę w obsłudze podmiotów z sektora transportowego, energetycznego, ubezpieczeniowego oraz deweloperskiego.

 

Prowadząc sprawy Klientów Adwokat Weronika Drejewicz kieruje się zasadami profesjonalizmu, uczciwości i partnerstwa, dbając o najwyższą jakość i skuteczność świadczonych usług. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie w połączeniu z wnikliwością i pasją do wykonywania zawodu adwokata pozwala zapewnić Klientom kompleksową i fachową obsługę prawną oraz pełne zaangażowanie, jak również całkowicie indywidualne podejście do ich spraw.

 

Adwokat Weronika Drejewicz prowadzi obsługę prawną w języku polskim i angielskim.

 Zadzwoń do specjalisty
+48 606 264 523