Porady prawne z zakresu prawa rodzinnego w Warszawie dotyczą spraw ważnych i bliskich każdemu człowiekowi. Życie rodzinne kojarzy się przede wszystkim z budowaniem związku oraz przyjęciem roli małżonka, rodzica, dziadka. Nie można jednak zapominać o jego prawnym obliczu. Wtedy pojawia się potrzeba otrzymania pomocy ze strony adwokata.
Spis treści:
Porady dotyczące k.r.o.
Więzy krwi i przepisy kodeksów
Nie tylko alimenty
Co warto wiedzieć o zarządzie wspólnym majątkiem?
Sprzeciw małżonka
Solidarna odpowiedzialność
Jakich spraw mogą dotyczyć porady prawne z zakresu prawa rodzinnego w Warszawie?
Zdawać się może, że udzielane przez adwokata porady prawne z zakresu prawa rodzinnego w Warszawie dotyczą głównie rozwodów, separacji i powództw związanych z obowiązkiem alimentacyjnym. Nasuwa się też na myśl pomoc w wyegzekwowaniu zaległych rat alimentacyjnych oraz prowadzenie spraw o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa. W rzeczywistości moja praktyka dotyczy także wielu innych zagadnień, z pozoru dalekich od spraw małżeńskich czy rodzicielskich.
Najmocniejsze więzi a przepisy ustaw
Określenie „prawo rodzinne” wskazuje jasno, że mamy do czynienia z działem prawa, który zajmuje się rodziną. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o różnorodne stosunki prawne, zwłaszcza w obszarze prawa prywatnego (np. umowy), rodzące się w związku z jej powstaniem i funkcjonowaniem. Zwracającym się do mnie, np. o przygotowanie intercyzy, klientom wyjaśniam, że prawo rodzinne reguluje stosunki zarówno wewnątrz rodziny (np. obowiązki małżonków względem siebie, władza rodzicielska), jak i z osobami trzecimi (np. wierzycielami). Chodzi tu zarówno o stosunki niemajątkowe, jak i majątkowe. Specyficzną kwestią jest prawna sytuacja osób żyjących w konkubinatach.
Porady prawne z zakresu prawa rodzinnego w Warszawie obejmują nie tylko alimenty
Porady prawne z zakresu prawa rodzinnego udzielane przez kancelarię w Warszawie nie sprowadzają się do problematyki reprezentacji w procesie rozwodowym lub np. przygotowania pozwu o zapłatę alimentów. Takie czynności są oczywiście ważne i często mają priorytetowe znaczenie. Mimo to, zapewniając całościowe wsparcie prawne, np. rozwodzącemu się lub pozostającemu w separacji małżonkowi, biorę pod uwagę także prawo gospodarcze i rzeczowe. Dobrym przykładem praktycznej „interdyscyplinarności” związanej z prawem rodzinnym są kwestie związane z zarządem majątkiem wspólnym. Oprócz tego pomagam także w sprawach z dziedzin prawa pracy, prawa spadkowego, prawa karnego czy cywilnego. W każdym z tych przypadków zapewniam kompleksowe i profesjonalne wsparcie.

Wokół zarządu majątkiem małżeńskim
Co do zasady każdy z małżonków może zarządzać majątkiem wspólnym samodzielnie (art. 36 § 2 k.r.o.). W skład tego majątku mogą wchodzić różnorodne prawa i przedmioty, np. papiery wartościowe i wierzytelności. Jego składnikiem mogą być także udziały w spółkach z o.o. Oprócz tego bywa, że mamy do czynienia z nabyciem rzeczy albo prawa częściowo za środki wspólne, a częściowo za środki z majątku osobistego jednego z małżonków. Prawo rodzinne nie funkcjonuje zatem w izolacji.
Niezależnie od tego, co w danym czasie wchodzi w skład wspólnego majątku, mąż i żona powinni współdziałać w zarządzie nim, m.in. poprzez informowanie się o jego stanie oraz o zobowiązaniach, które ten majątek obciążają (art. 36 § 2 k.r.o.). Moje doświadczenie w prowadzeniu spraw małżeńskich pokazuje, że duże znaczenie praktyczne ma § 3 art. 36 k.r.o. Zgodnie z tym przepisem, przedmiotami majątkowymi, które służą mężowi lub żonie do wykonywania pracy zawodowej bądź prowadzenia działalności zarobkowej, zarządza on (ona) w zasadzie samodzielnie.
Brak zgody partnera
Gdy w małżeństwie pojawia się konflikt, znaczenia może nabrać sprzeciw. Każdy z małżonków może sprzeciwić się zamierzonej przez drugiego czynności zarządu wspólnym majątkiem, chyba że chodzi o czynności, które podejmowane są w ramach działalności zarobkowej (art. 36^1 § 1 k.r.o.).
Skuteczność sprzeciwu w stosunku do osoby trzeciej (np. kontrahenta męża czy żony) zależy od tego, czy osoba ta mogła zapoznać się z nim, zanim dokonała czynności prawnej. Wola sprzeciwiającego się powinna być wyrażona jasno, tak by nie było wątpliwości (zob. np. wyr. SA w Katowicach z 20 II 2009 r., I ACa 32/09). Brak tu wymogu szczególnej formy, zatem wystarczy nawet mail albo telefon. Do sprzeciwu trzeba stosować art. 39 k.r.o., a zatem drugi małżonek może wystąpić do sądu o udzielenie zezwolenia na dokonanie danej czynności. Skuteczny sprzeciw sprawia, że czynność, której dotyczy, jest nieważna jako sprzeczna z prawem (art. 58 § 1 k.c.).
Każda sprawa związana z zarządem majątkiem wspólnym jest specyficzna. Trudno tu o proste (czy raczej upraszczające) reguły. Z tego powodu uważnie słucham klientów, dążąc do pełnego poznania faktów mających znaczenie dla położenia prawnego ich rodzin. Dzięki temu mogę dobrać jak najlepsze, oparte na merytoryce, rozwiązania.
Wyjątkowe unormowanie
Zarówno mąż, jak i żona są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania, które jedno z nich zaciągnęło w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 § 1 k.r.o.). Mimo to, na żądanie któregokolwiek z małżonków, sąd może postanowić, że za owe zobowiązania odpowiedzialna jest tylko zaciągająca je osoba. Conditio sine qua non takiego orzeczenia jest wystąpienie ważnych powodów (art. 30 § 2 k.r.o.). Znaczenie praktyczne ma to, że w stosunku do osób trzecich wyłączenie solidarnej odpowiedzialności jest skuteczne, o ile było im wiadome (art. 30 § 3 k.r.o.).
Również w sytuacjach opisanych powyżej zapewniam pełną pomoc prawną, obejmującą m.in. reprezentację przed sądami oraz przygotowanie pism procesowych.