Kancelaria adwokacka prawa spadkowego w Warszawie zapewnia pomoc prawną w różnorodnych sprawach. Spadek kojarzy się z przejściem prawa własności na dziedziców zmarłego, jednak de iure obejmuje on także wierzytelności, inne prawa podmiotowe oraz długi. Z tego względu sytuacja prawna spadkobiercy często jest o wiele bardziej złożona niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.
Spis treści:
Sprawy spadkowe
Wachlarz przepisów
Pomoc adwokata
Kiedy sąd orzeknie o niegodności spadkobiercy?
Kto może żądać uznania za niegodnego?
Czym zajmuje się kancelaria adwokacka prawa spadkowego w Warszawie?
Kancelaria adwokacka prawa spadkowego w Warszawie, którą prowadzę, zapewnia pomoc prawną, w tym prowadzenie postępowań sądowych, mediacji i negocjacji, także w innych miejscowościach. Zajmuję się też spadkami, których składniki (np. nieruchomości) znajdują się za granicą. Duże znaczenie mają tu przepisy UE, do których odsyła art. 66a prawa prywatnego międzynarodowego. Codzi tu o ustawę z 4 lutego 2011 r., która normuje właściwość prawa w zakresie stosunków prywatnoprawnych związanych z więcej niż jednym krajem. Zgodnie ze wspomnianym art. 66a, prawo właściwe w konkretnej sprawie spadkowej określa rozporządzenie nr 650/12 z 4 lipca 2012 r. Dotyczy ono także, m.in. uznawania i egzekwowania orzeczeń oraz kwestii związanych z europejskim poświadczeniem spadkowym.
Wachlarz przepisów
Do starannego wykonywania mego zawodu, np. sporządzenia opinii prawnej, konieczna jest znajomość nie tylko prawa polskiego, lecz także praktyki sądowej i przepisów innych państw. Wiele instytucji prawnych, zwłaszcza gdy chodzi o systemy wywodzące się z prawa rzymskiego, jest podobnych, jednak trzeba stale uważać na mające znaczenie w praktyce niuanse. Przykładowo, istota testamentu holograficznego (własnoręcznego) będzie taka sama, jednak szczegółowe unormowania mogą się różnić. Odmienności są częstsze, gdy mamy do czynienia z common law. Zwróć także uwagę, iż zagraniczne prawo spadkowe podlega, tak samo jak nasze przepisy, nowelizacjom (np. ważne zmiany prawa francuskiego z lat 2006–2007 dot. tzw. réserve héréditaire, czyli odpowiednika zachowku).
Kancelaria prawa spadkowego w Warszawie: pomoc w poważnych sytuacjach
Moje kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu kancelarii prawa spadkowego w Warszawie pokazuje, że oprócz kwestii powszechnie kojarzonych z tym działem prawa, np. testamentów lub umów o zrzeczenie się dziedziczenia, klienci zwracają się po pomoc w sprawach powstałych na tle konfliktu rodzinnego lub zachowań naruszających normy moralne. Chodzi tu np. o zaszłości stwarzające podstawy do uznania spadkobiercy za niegodnego. Jest ono znane również prawu niemieckiemu (Erbunwürdigkeit z § 2340 BGB) i francuskiemu (indignité successorale, art. 726 Code Civil). W grę wchodzą nie tylko delikty cywilne, lecz także poważne przestępstwa, zwłaszcza przeciwko życiu lub zdrowiu spadkodawcy. By opracować optymalną strategię działania, wyjaśniam moim klientom, jakie przesłanki są konieczne do uznania spadkobiercy za niegodnego i jakie są tego konsekwencje. Podkreślam także, że czym innym jest pominięcie danej osoby w testamencie, a czym innym wydziedziczenie. Zajmuję się także sprawami z innych dziedzin prawa, m.in. prawa cywilnego, prawa karnego, prawa rodzinnego czy prawa pracy.

Przesłanki niegodności
Spadkobiercę za niegodnego uznaje sąd. Stanie się tak, jeśli np. dopuścił się on umyślnie ciężkiego przestępstwa skierowanego przeciwko spadkodawcy (art. 928 § 1 pkt 1 k.c.). Niegodność może zajść także, gdy spadkobierca podstępem albo groźbą skłonił spadkodawcę do sporządzenia bądź odwołania testamentu albo tymi samymi sposobami przeszkodził mu w którejś z tych czynności (art. 928 § 1 pkt 2 k.c.). Wyraża się tu zasada ex iniuria non oritur ius – z bezprawia nie powstaje uprawnienie. Sąd może uznać za niegodnego także spadkobiercę, który m.in. uchylał się uporczywie od alimentacji spadkodawcy albo od wykonywania obowiązku pieczy nad nim (wynikającej np. z władzy rodzicielskiej albo opieki, art. 920 § 1 pkt 4 i 5 k.c.).
By ustalić, czy spełnione są przesłanki uznania za niegodnego, sprawdzam dokładnie stan faktyczny, zwracając uwagę na potencjalne dowody. W razie potrzeby występuję do sądu o ich zabezpieczenie w myśl art. 310 k.p.c. Znaczenie mają także prawomocne wyroki karne, które wiążą sąd cywilny w zakresie wskazanym w art. 11 k.p.c.
Spadkobierca niegodny jest wyłączony od dziedziczenia tak, jakby zmarł przed otwarciem spadku (art. 928 § 2 k.c.). Mamy tu do czynienia z fikcją prawną.
Żądanie uznania za niegodnego dziedziczenia
Krąg uprawnionych do domagania się uznania dziedzica za niegodnego jest zakreślony szeroko. Może tego żądać każdy, kto ma w tym interes (art. 929 k.c., zd. 1). Również termin jest dość długi – rok od dnia, w którym zainteresowany dowiedział się o przyczynie niegodności, jednak nie dłużej niż trzy lata od otwarcia spadku (art. 929 zd. 2 k.c.). Zawsze mam na uwadze także to, że trzeba ustalić (wychodząc od rozmowy z klientem), czy zmarły danej osobie przebaczył. Wtedy uznanie jej za niegodną jest wykluczone (art. 930 § 1 k.c.). Do skuteczności przebaczenia nie jest konieczne, by spadkodawca miał podczas tego aktu zdolność do czynności prawnych, wystarczy tzw. dostateczne rozeznanie (dana osoba wie, co czyni, art. 930 § 2 k.c.). W każdej sytuacji zapewniam pełną pomoc prawną, w tym reprezentację, przygotowanie pism procesowych oraz poszukiwanie dróg ugodowego załatwienia sprawy, np. poprzez mediację.