Prawnik ds. rozwodów w Warszawie to osoba, która powinna łączyć kompetencje z empatią. Proces zakończenia małżeństwa często budzi wiele skrajnych emocji, dlatego ważna jest tu nie tylko odpowiednia wiedza, ale też pewien dystans i dokładna analiza stanu faktycznego. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, znajomość podstawowych zagadnień z pewnością okaże się przydatna. Skupmy się więc na nich i przejdźmy do tematu.
Spis treści
Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Definicja prawna
Kiedy następuje trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego?
Czym zajmuje się adwokat?
Jak złożyć pozew rozwodowy?
Możliwe rozwiązania sprawy
Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika ds. rozwodów w Warszawie?
Prawnik ds. rozwodów w Warszawie oraz innych miastach posiada szeroką wiedzę na temat obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Z pewnością zastanawiasz się, jakie konkretnie są to przepisy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo szeroka. Niemniej jednak chcemy przedstawić Ci przydatne informacje, które wzbogacą Twoją wiedzę na temat szeroko pojętych rozwodów w świetle prawa. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zaczerpnąć porady u sprawdzonego adwokata. Jest to bowiem osoba doświadczona, która spotyka się z takimi zagadnieniami na co dzień. W naszej kancelarii oferujemy naszym klientom kompleksową pomoc: od negocjacji wstępnych, uzgadniania warunków rozwodu, w tym kwestii alimentacyjnych oraz związanych z opieką nad dziećmi, po sprawy o podział majątku wspólnego. Zajmujemy się również zagadnieniami z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, prawa spadkowego oraz prawa karnego.
Co to jest rozwód?
Pierwsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę to pojęcie rozwodu. Bez znajomości tego zagadnienia trudno będzie analizować dalsze rozważania. Przechodząc do meritum, musimy odnieść się do podstawowej ustawy, czyli kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W myśl art. 56 § 1 rozwód może zostać udzielony przez sąd w przypadku, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co istotne, warto pamiętać, że konieczne jest wystąpienie obydwu wspomnianych przesłanek. Pośród tego nie możemy jednak zapominać o brzemieniu art. 56 § 2, który mówi, że nawet, jeżeli wystąpią powyższe przesłanki, rozwód nie jest możliwy wówczas, gdy miałyby ucierpieć na tym małoletnie dzieci. Jak widzisz, nietrudno dojść do wniosku, że sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana w momencie, kiedy małżeństwo ma potomstwo. Mimo wszystko niemal każdy rozwód to dawka skrajnych emocji, a także konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy i analizy sytuacji. W związku z tym warto skorzystać z profesjonalnej pomocy osoby, która posiada narzędzia i doświadczenie pozwalające na znalezienie konkretnego rozwiązania.
Kiedy następuje trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego?
Wspomnieliśmy wyżej, że rozwód może zostać orzeczony wówczas, gdy nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W tym momencie możesz jednak zastanawiać się, co to oznacza w praktyce? Otóż co do zasady mówi się, że taka sytuacja ma miejsce np. w momencie ustania więzi duchowej, w tym sfery intymnej, więzi fizycznej, a także więzi ekonomicznej. W praktyce ciężko ujednolicić te stwierdzenia, ponieważ każdy z nas jest inny, a także wchodzi w indywidualne relacje. Pamiętaj jednak, że istotna jest analiza stanu faktycznego i zastanowienie się nad możliwymi rozwiązaniami. W przypadku niezgodności co do opisu sytuacji przez małżonków to sąd jest organem, który tak naprawdę rozstrzyga, czy doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa.
Czym zajmuje się dobry prawnik ds. rozwodów w Warszawie?
Dobry prawnik ds. rozwodów w Warszawie to osoba, która nie tylko śledzi obowiązujące prawodawstwo w naszym kraju. Pamiętaj, że jest to specjalista potrafiący spojrzeć na konkretny przypadek, dogłębnie go przeanalizować i zaproponować wyjście z sytuacji. Poza tym adwokat ma doświadczenie i wykształcenie, które pozwala mu reprezentować Cię przed sądem, a także sporządzać konkretne pisma. Jest to również praktyczna część pracy i to właśnie omówieniem tej praktyki zajmiemy się poniżej.
Jak złożyć pozew rozwodowy?
Rozpoczynając cały proces, należy złożyć pozew rozwodowy. Jak to zrobić w praktyce? Otóż co do zasady składa się na to kilka kroków. Po pierwsze, pozew rozwodowy składa się do właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków Sądu Okręgowego, co jest ujęte w art. 41 kodeksu postępowania cywilnego. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie takiego miejsca, wówczas pozew składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby pozwanej. Weź pod uwagę to, że pozew rozwodowy musi zawierać kilka niezbędnych, podstawowych informacji, takich jak m.in. dane osobowe, w tym adresy zamieszkania czy numery PESEL, a także oznaczenie sądu. Prawidłowo sporządzony pozew składasz do sądu i czekasz na rozpatrzenie lub ewentualne wezwanie do uzupełnienia braków. Ponadto należy uiścić opłatę, która jest stała i wynosi 600 zł. W dalszej kolejności pozew jest wysyłany do drugiej strony, która ma czas na ustosunkowanie się do niego. Kolejny krok to wyznaczenie sprawy sądowej, gdzie potoczą się dalsze losy małżonków.
Jakie rozwiązania sprawy są możliwe?
Rozwód może być orzeczony na kilka sposobów. Wyróżniamy:
– rozwód bez orzekania o winie, czyli sposób, w przypadku którego żadna ze stron nie ponosi winy za rozpad małżeństwa;
– rozwód z orzekaniem o winie jednego małżonka. To sytuacja bardziej skomplikowana, w której należy przedstawić stan faktyczny, a także udowodnić winę jednego z małżonków. Jeżeli starasz się o takie rozwiązanie sytuacji, to z pewnością przydadzą Ci się m.in. dowody;
– rozwód z winy obydwu stron – to sytuacja, która ma miejsce w momencie, gdy każde z małżonków przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Innymi słowy, można traktować je jako przeciwieństwo rozwodu bez orzekania o winie.
Co istotne, zwróć uwagę na to, że strony są zobowiązane pojawić się na rozprawie lub wyznaczyć pełnomocnika. Co do samej rozprawy warto wiedzieć, że w zależności od przypadku, przeprowadza się m.in. postępowanie dowodowe. Dodatkowo sąd może zadawać Ci pytania. Jeżeli masz dzieci, to poruszona może zostać również kwestia alimentów.
Jak widzisz, jest wiele możliwych rozwiązań w przypadku rozwód. W istocie nie jest to jednorodne pojęcie i wiele zależy od stanu faktycznego, ale także porozumienia pomiędzy małżonkami. Niezależnie od sytuacji, warto skonsultować to wcześniej z prawnikiem. Jest to osoba, która może nie tylko zaproponować satysfakcjonujące rozwiązanie, ale także reprezentować Cię przed organami publicznymi oraz sporządzać odpowiednie pisma.