Prawnik prawa spadkowego w Warszawie to osoba, która zajmuje się zagadnieniami związanymi ze skutkami prawnymi, jakie niesie za sobą śmierć osoby fizycznej. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dość wrażliwy temat, niemniej warto mieć na uwadze polskie prawodawstwo. Co do zasady, sprawy spadkowe potrafią budzić wiele emocji, dlatego niezwykle istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie. W poniższym artykule przedstawimy kilka kluczowych zagadnień dotyczących tej gałęzi prawa.
Spis treści
Czym zajmuje się specjalista?
Najważniejsze zagadnienia
Jakie aspekty bierze pod uwagę adwokat?
Sporządzenie testamentu
Czym zajmuje się prawnik prawa spadkowego w Warszawie?
Prawnik prawa spadkowego w Warszawie, czy w innym polskim mieście, analizuje na co dzień wiele przypadków związanych z podziałem majątku po śmierci spadkodawcy. W rzeczywistości może to wyglądać dość jednostajnie. Jednak nic bardziej mylnego. Jeżeli weźmiesz zagadnienie pod lupę, możesz zobaczyć, z jak wieloma stanami faktycznymi spotykają się ludzie. W wielu sprawach niezwykle ważna jest znajomość prawa, a także doświadczenie w tego typu sprawach. W naszej kancelarii udzielamy wsparcia i fachowej pomocy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, o zapłatę zachowku, stwierdzenie nieważności testamentu i wielu innych. Ponadto mamy również doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy czy prawa karnego.
Najważniejsze zagadnienia
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów, warto wyjaśnić, czym w istocie jest prawo spadkowe. Tak naprawdę jest to jedna z gałęzi prawa cywilnego, która określa zasady przejścia praw i obowiązków majątkowych na spadkobierców. Co istotne, zagadnienia związane z szeroko pojętym spadkiem znajdują się głównie w dwóch aktach prawnych. Jeżeli chodzi o prawo materialne, jest to kodeks cywilny. Z kolei w odniesieniu do aspektów proceduralnych musimy wskazać na kodeks postępowania cywilnego. Należy jednak pamiętać, że wspomniane dokumenty nie są jedynymi źródłami prawa, które zawierają definicje związane ze spadkiem. Obok nich różnorodne kwestie znajdują się m.in. w prawie bankowym czy ustawie o notariacie. Jest to dość szerokie zagadnienie, dlatego, jeżeli potrzebujesz pomocy, to zawsze warto zgłosić się do prawnika. To osoba, która na bieżąco analizuje wszelkie zmiany, a także posiada narzędzia i doświadczenie, które przydaje się podczas rozwiązywania problemów czy nieścisłości.
Czym jest spadek?
Wiele osób identyfikuje spadek tylko i wyłącznie z określonymi aktywami, np. nieruchomościami czy środkami pieniężnymi. Często jest to mylne przekonanie. Przede wszystkim warto wyróżnić dwa pojęcia, czyli spadkodawcę – jako osobę, która niejako daje spadek – i spadkobiercę, czyli osobę, która dziedziczy. Co więcej, pamiętaj, że w skład spadku nie wchodzą tylko wspomniane aktywa. Odziedziczyć można również pasywa, czyli mówiąc krótko długi i zobowiązania.
Jakie zagadnienia bierze pod uwagę prawnik prawa spadkowego w Warszawie?
Prawnik prawa spadkowego nie tylko w Warszawie, ale w każdym innym mieście, spotyka się na co dzień z wieloma z zagadnieniami z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego. Idąc dalej, chcielibyśmy przedstawić Ci praktyczne aspekty związane ze sprawami spadkowymi. Skupimy się na tym, jak można nabyć spadek oraz na testamencie, który często pozostawia spadkodawca.
Jak nabyć spadek?
Niestety, ale nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak nabyć spadek, ponieważ istnieją dwa warianty dziedziczenia. Są to:
– dziedziczenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca może samodzielnie zdecydować komu i w jakiej części chce przekazać spadek. Pośród tego należy wziąć pod uwagę, że tzw. ostatnia wola może być wykonana na kilka sposobów, ale nad tym skupimy się w dalszej części;
– dziedziczenie ustawowe wynikające z kodeksu cywilnego, w myśl którego do spadku powołane są określone osoby wskazane w ustawie.
Co istotne, wraz z pojęciem dziedziczenia niejednokrotnie można spotkać się z zagadnieniem prawa do zachowku. Występuje ono w momencie, gdy spadkodawca sporządził testament i pominął w nim pierwszych spadkodawców, którzy wynikają z ustawy. Mowa o małżonku i dzieciach, a w przypadku ich braku, rodzicach. Pamiętaj, że wspomniane osoby mogą ubiegać się o zachowek od spadkobiercy wskazanego w testamencie. Sama wysokość zachowku wynosi w przypadku dzieci 50 procent spadku, który mogłyby uzyskać, dziedzicząc ustawowo. W przypadku osób niepełnoletnich i trwale niezdolnych do pracy wartość rośnie do 75 procent.
Jak sporządzić testament i kto może to zrobić?
Testament może być zarówno powołany, jak i odwołany przez osobę, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. W związku z tym będzie to osoba pełnoletnia i taka, która nie została ubezwłasnowolniona. Co istotne, aby uniknąć ewentualnych kwestii spornych, często poleca się, aby opisywane czynności przeprowadzać u notariusza. Ponadto pamiętaj o tym, że testament może być sporządzony przez jedną osobę. Oznacza to, że testament wspólny, np. sporządzony przez małżonków, jest nieważny. Jeśli chodzi o sam testament, to co do zasady może być sporządzony w formie aktu notarialnego, w formie testamentu urzędowego lub po prostu w formie dokumentu opatrzonego datą oraz podpisem spadkodawcy.
Jak widzisz, zagadnienia związane ze spadkiem mogą być niezwykle skomplikowane. Wydaje się, że najmniej problemów pojawia się w sytuacji, gdy został sporządzony testament w formie aktu notarialnego i jest to tylko jeden spadkodawca. W praktyce takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częściej możemy spotkać się z bardziej skomplikowanymi sytuacjami. Niemniej jednak, niezależnie od stanu faktycznego, zawsze warto skonsultować daną sytuację ze specjalistą, który posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie pozwalające na szczegółową analizę problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania.