Radca prawny od prawa spadkowego w Warszawie to prawnik, który uzyskał uprawnienia zawodowe po ukończeniu nie tylko studiów prawniczych, lecz także aplikacji oraz zdaniu egzaminu zawodowego. Praktyka gromadzona od lat studiów pozwala takiej osobie sprawnie poruszać się w świecie norm prawnych, piśmiennictwa i judykatury dotyczącej prawa prywatnego, w tym spadkobrania.
Spis treści:
Kompleksowa pomoc
Uprawnienia zapewniające całościowe wsparcie
Czym zajmuje się kancelaria?
Prawnicza kooperacja
Praktyka
Gdy zacznie się myśleć o prawie
Wiedza ułatwiająca życie
W jaki sposób radca prawny od prawa spadkowego w Warszawie pomaga swym klientom?
Radca prawny zajmujący się prawem spadkowym, prowadzący swą kancelarię w Warszawie, zapewnia obsługę prawną w obszarach prawa prywatnego i publicznego nie różniącą się niczym od tej świadczonej przez adwokatów. W mojej kancelarii oferuję pomoc z zakresu nie tylko prawa spadkowego, ale także prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa karnego czy prawa cywilnego. Warto pamiętać, że zajmuję się sprawami dotyczącymi zarówno osób fizycznych, jak i firm czy spółek.
Szerokie uprawnienia to kompleksowa pomoc
Zwróćmy uwagę, że od kiedy weszła w życie obowiązująca do dziś ustawa o radcach prawnych z r. 1982, uprawnienia zawodowe radców były stopniowo zwiększane. Obecnie mogą oni występować nie tylko w sprawach gospodarczych lub innych sprawach cywilnych (np. z zakresu prawa pracy), lecz także w sprawach administracyjnych (np. związanych z podatkiem od spadków i darowizn) a nawet w postępowaniu karnym.
Czym zajmuje się kancelaria radcowska?
Tak samo jak adwokaci, radcowie prawni są uprawnieni do udzielania porad prawnych, sporządzania projektów umów i innych aktów, np. testamentów, a także przygotowywania opinii prawnych. Zajmują się zatem pomocą prawną w obszarze pozasądowym, przedsądowym i sądowym. Dotyczy to także prawa spadkowego. Wobec tego, radca może występować jako pełnomocnik np. w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku albo jego dział, przygotować pozew o zachowek czy np. zaskarżyć wyrok pierwszej instancji apelacją. Radca prawny pomoże także w przygotowaniu projektu umowy o zrzeczenie się dziedziczenia (art. 1048 k.c.), umowy sprzedaży lub np. darowizny spadku lub udziału w nim (art. 1051 i n. k.c.) oraz kontraktu, w którym spadkobierca rozporządzi udziałem w takim czy innym przedmiocie stanowiącym składnik spadku (art. 1036 k.c.).

Prawnicza kooperacja
Można w tym miejscu dodać, że radcowie prawni i adwokaci mogą łączyć siły i świadczyć pomoc prawną wspólnie. Przewidzianym przez ustawodawcę rozwiązaniem jest w szczególności spółka partnerska. Należy ona do osobowych spółek handlowych. Zgodnie z art. 86 § 1 k.s.h., spółka taka zostaje powołana przez wspólników szczególnego rodzaju, zwanych przez k.s.h. „partnerami” w celu wykonywania wolnego zawodu. Spółka prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a w jej ramach można wykonywać więcej niż jeden wolny zawód (np. trzej partnerzy wykonują zawód adwokata, radcy prawnego i rzecznika patentowego). Partnerami mogą być także pod pewnymi warunkami prawnicy zagraniczni, np. zajmujący się sprawami spadkowymi obywateli swych państw żyjących w Polsce lub prowadzących w naszym kraju interesy (np. inwestujących w nieruchomości).
Umiejętności, wiedza i doświadczenie zawodowe każdego partnera uzupełniają się, pozwalając na jak najlepszą obsługę klientów, np. w aspekcie prawa umów, kwestii zarządu sukcesyjnego czy fundacji rodzinnej oraz np. przekształceń spółek i podatków. Dodatkowym atutem jest też znajomość języków obcych oraz różnorodne ścieżki kształcenia na studiach podyplomowych, LLM czy studiach doktoranckich.
Czym radca prawny ds. prawa spadkowego w Warszawie zajmuje się w praktyce?
Praktyka dowodzi, że radca prawny zajmujący się prawem spadkowym w swej kancelarii w Warszawie styka się z rozmaitymi zagadnieniami dotyczącymi tak prawa procesowego, jak i materialnego. Czasem może się wydawać, że są one nijak nie związane z przepisami k.c. normującymi testamenty, zachowek czy porządek dziedziczenia ustawowego. Rzeczywistość przedstawia się zgoła odwrotnie. Dobrze zdaje sobie z tego sprawę każdy prawnik, czy to adwokat, czy to sędzia czy np. notariusz.
Sprawy, o których się nie myśli
Gdy klient zwraca się o przygotowanie projektu testamentu lub kiedy już nastąpi otwarcie spadku, okazuje się, że oprócz „typowych” składników schedy (dom albo mieszkanie, jego wyposażenie, samochód, gotówka) natrafiamy na pokaźną wiązkę rozmaitych stosunków prawnych, w których spadkodawca występował jako wierzyciel lub dłużnik, jako podmiot praw (np. ograniczonych praw rzeczowych), jako właściciel nieruchomości obciążonej służebnościami lub hipoteką itp. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy spadkodawca prowadził przedsiębiorstwo, uczestniczył w spółkach lub np. zasiadał w zarządzie bądź radzie nadzorczej. Pojawiają się pytania: jakie prawa i jakie obowiązki przechodzą na dziedziców a jakie np. na zapisobierców? Kto i co dziedziczy? Jaki jest zakres odpowiedzialności np. za kredyty hipoteczne bądź obrotowe?
Wiedza, która pomaga
Pytania można mnożyć, jednak jasne jest, że do prawidłowego, chroniącego dobro i interesy spadkobierców (będących zwykle bliską rodziną lub małżonkiem zmarłego) działania, w tym dokonywania czynności przed sądem, konieczna jest profesjonalna pomoc. Opiera się ona na połączeniu merytorycznej, stale aktualizowanej wiedzy prawniczej z umiejętnością indywidualnego podejścia do każdej sprawy, badania faktów i wyciągania wniosków co do ich konsekwencji prawnych.
Ważne są także umiejętności miękkie, zdolność do przekazywania wiedzy i prowadzenia rozmowy w humanistycznej, personalistycznej perspektywie, biorącej pod uwagę osobowość i typ intelektu danego człowieka. Nie na wiele zda się np. odczytanie klientowi art. 1007 k.c., zgodnie z którym termin przedawnienia roszczeń z zachowku wynosi pięć lat liczone od dnia otwarcia spadku lub ogłoszenia testamentu. Od razu pojawią się znaki zapytania: jak liczyć ten termin? Czy podlega on przywróceniu, tak jak np. terminy procesowe? Co w sytuacji, gdy uprawniony nie wiedział, że pominięto go w testamencie? Wszystko to nie może pozostać bez rzeczowej, mądrej odpowiedzi.